Macera, şehvet ve entrikaya bu şarkılar eşlik etti…Türk sinemasında fon müzikleri!

serpilcakmakli80’li yıllara ait popüler kültür ikon ve öğelerini birarada bulabileceğiniz 80ler.com sitesi, Türk Filmleri’nde Kullanılmış Müzikler başlığıyla dikkat çekiyor. 80’lerde çekilmiş ve Banu Alkan, Nuri Alço, Ahu Tuğba, Serpil Çakmaklı ve Kemal Sunal gibi sinema yıldızlarının rol aldığı filmlerde arka fonda duyduğumuz şarkılar hangileriydi? İştge 80ler.com’un araştırması…

1.Yalnız yaşayan bir fotoğrafçıyı canlandıran Tolga Savacı’nın fotomodel rolündeki Banu Alkan’a tecavüz ettiği “Arzu” isimli bir film vardı; Tolga Savacı, Banu Alkan’ı katalog çekimleri için ikna ederek teybe bir kaset koyar ve play düğmesine basmasıyla beraber Modern Talking’den Diamonds Never Made A Lady parçası çalmaya başlar.

2. Bülent Bilgiç ve Faruk Peker karşı pencereden üzerini değiştiren Müjde Ar’ı gözetlerken çalan müzik Depeche Mode…Little 15 isimli başyapıttır.

3. Dokunmayın Şabanıma isimli filmde Tecavüzcü Coşkun Kemal Sunal’a dans etmeyi öğretirken Michael Zeger Band…Let’s All Chant çalmaktadır.

4. Gülşen Bubikoğlu ve Şemsi İnkaya diskoda dans ederlerken onların bu eğlencesine Musique…Push Push(In The Bush) isimli çalışma eşlik etmektedir.

5. Gülşen Bubikoğlu Tarık Akan’ı rezil etmek için büyükşehire gelip manken olur. Katalog çekimleri Savage…Don’t Cry Tonight isimli şarkı çalarken gerçekleştirilir.

6. Banu Alkan, Afrodit filminde o meşhur yürüyüşünü yaparken en ünlü disco çalışmalarından biri olan Bolero…I Wish fonda çalmaktadır.

7. Kaçınılmaz olarak her filmde Herbie Hancock…Rockit çalmaktadır. Ama en unutulmazı, Nuri Alço’nun Ahu Tuğba’yı rehin alarak asayiş şube ekiplerinden kaçmaya çalıştığı esnada çalanıdır.

8. Ahu Tuğba Taçsız Kraliçe filminde sarhoş olup dağıtıyor ve akıl hastenesine kapatılıyor; bu esnada çalan müzik: Ultravox…Love’s Great Adventure 9. Tarık Akan Hülya Avşar’ı polisle işbirliğine iknaya çalışırken çalan müzik: Murrey Head…One Night In Bangkok 10. Kadir İnanır’ın 80lerde çektiği tüm filmlerde Uludağ’a giderken, yolda kendisine Richard Clayderman piyanosu ile eşlik eder.

11. Aralarında küçük Gülşah’ın büyümüş hali olan 6 genç raftinge çıkarlar, ikisi boğulur, bu esnada fonda Videokids…Woodpackers From Space çalmaktadır.

12. Melike Zobu, şehvetle dans ederken kendisine sarkıntılık eden bir sarhoşu Rick Springfield…Celebrate Youth eşliğinde tokatlar.

13. Nuri Alço, Ahu Tuğba’yı suratına kezzap dökmekle tehdit ederken Samoa Park…Tubular Bells çalmaktadır.

14. Uyuşturucu taciri rolündeki Hüseyin Peyda, narkotik şube komiseri rolündeki Tarık Akan tarafından tutuklanırken Alan Parsons Project…Sirius her tarafı çınlatır.

15. İbrahim Tatlıses’in şehirli züppe arkadaşları dans etmeye kalkarlar, İbrahim Tatlıses sinirlenir ve onları azarlamaya başlar.Bu esnada çalan müzik o dönemlerin en gözde parçalarından birisidir : Trio…Da Da Da 16. Bir de Kenan Kalav filmlerinde komiser Kenan baskına giderken değişmeyen bir melodi çalar; Radiorama…Desire 17. Kemal Sunal’ın Bekçiler Kralı filminde fabrika atıklarının çevreye verdiği kirliliği gösteren genel görüntü üzerine Kraftwerk…Mitternacht çalmaktadır.

18. Hülya Koçyiğit uyuşturucu mafyasının eline düşen oğlunu kurtarmak için diskoya gider. Diskoda çalan şarkı Mory Kante…Yeke Yeke‘dir.

19. 1987-1991 dönemi tüm Türk filmlerinde Kaoma…Lambadave Sabrina…Boys mutlaka kullanılmıştır.

20. Yaşar Alptekin’in dansçı bir genci canlandırdığı filmde sevgilisinden ayrılırken Bangles…Eternal Flame çalmaktadır.

21. Modern Talking ve C.C.Catch ( nam-ı diger Caroline Catherine Muller)her filmde muhakkak çalmaktadır. Bunlar için telif hakkı ödense sattıkları albümlerden daha çok para kazanırlardı!

22. Ortadirek Şaban’da sık sık yer verilen parça aynı zamanda 1984 Los Angeles Olimpiyatları resmi müziği olan çalışmadır: Lionel Richie…All Night Long 23. Tarık Tarcan Perihan Savaş’ın kaybolan köpeğini bulur, bu sırada yeni bir aşk filizlenir ve bu aşka Modern Talking…Atlantis Is Calling (S.O.S. For Love) parçası şahit olur.

24. Zeki Alasya-Metin Akpınar ikilisinin Petrol Kralları filminde depoladıkları benzinin bittiğini gören Zeki bayılır, tam bu sırada Barış Manço…Kayaların Oğlu isimli dev eser fondan girer.

25. Tecavüzcü Coşkun tarafından sermaye olarak kullanılmayı kaldıramayan Çiğdem Tunç’un bıçaklandığı sahnede Frankie Goes To Hollywood…Relax çalar.

26. Başka bir filmde tüm film boyunca Çiğdem Tunç C.C.Catch…’Cause You Are Young şarkısını kendi yorumlamıştır(!)

27. Ümit Besen “Nikah Masası” filminde bunalıma girer ve sahilde kayalıklara oturup Moğollar…Devlerin Aşkı melodisini gitarla çalar; ki o filmde Güner Ümit’in hızlı çapkın performansına erişen başka bir adamı o dönemlerdeki filmlerde daha göremedim.

28. Taçsız Kraliçe filminde Ahu Tuğba Seyyal Taner…Naciye şarkısını söylerken(!) sahnedeki sakallı basçı kendinden geçerek Ahu Tuğba’ya eşlik etmektedir. Sırf o sahne için oturup tüm filmi ne zaman yayınlansa seyretmişimdir!

29. Kemal Sunal Kılıbık filminde Gima’dan alışveriş ederken, mağazadan yayınlanan dahili müzikte Laura Branigan…Self Control çalmaktadır. Bu şarkının çaldığı bir başka film de Şener Şen’in Aşık Oldum isimli komedi filmidir ve sanatçının havuz başında iş görüşmesi yaptığı esnada kulaklarımıza ulaşmaktadır.

30. Tüm bu saydıklarımızın dışında MoonRay…Comanchero, Alphaville…Big In Japan ve Opus…Life Is Life değişmeyen Türk filmi melodileridir.

31. Kara Murat serisinin bir bölümünde Kara Murat, sevdiklerini toprağa gömüp intikam yemini ettiği anda Barış Manço…Ölüm Allahın Emri isimli çalışmanın zurna solosu çalmaya başlar.

32. Serpil Çakmaklı filmlerinde pek bilinen çalışmalara yer verilmez, ama kullanılan çalışmaların o dönemin popüler break dance-american disco hitleri olduğu kesindir. Ara sıra Türk sanatçılara da yer verildiği olmuştur. Örneğin, Hakan Balamir’le çevirdikleri bir filmde Barış Manço…Bal Sultan yer almaktadır.

33. Cüneyt Arkın’ın 80’li yıllarda çevirdiği bazı filmlerin romantik sahnelerinde Marillion…Sympathy‘nin enstrümantal yorumu çalar.

34. Yılmaz Zafer bir filminde lokantada sevdiği kıza ilan-ı aşk ederken çalan müthiş çalışma Modern Talking…Do You Wanna‘dır.

35. Başrollerini Banu Alkan ve Hakan Ural’ın paylaştığı Mavi Yolculuk isimli filmde yeni evli çift balayına giderken jipte onlara eşlik eden çalışma Dj Sven & Miker Mike…Holiday Rap adlı şarkıdır.

36. Yine aynı filmde otele yerleşen genç çift, tatilin ilk dakikalarının tadını çıkarırken, doyumsuz manzarayı C.C.Catch…Heaven & Hell isimli çalışmasıyla izlerler ve birbirlerine yakınlaşırlar.

Copyright 80ler.com © 2004
http://www.80ler.com

Macera, şehvet ve entrikaya bu şarkılar eşlik etti…Türk sinemasında fon müzikleri!” üzerine 87 düşünce

 1. ya güsell hepsde ben,m bi ricam var sizden..aramadık yer bırakmadım hani tecavüzcü coşkun nun tüm filmlerinde genelde uyuşturucu olaylarında arkada çalan bi müzik oluo ya meşurdur her filmde diskoda çalar..ya ismini bilmiorum yardımcı olursanız çok sevinijemm lütfeeeeeeen:)

 2. sizden KARA MURAT filminde çalan müziğin ismini öğrenebilir miyim acabaa hani şovalyeyi deniz kıyısında kuma gömüp arkasını döndüğünde çalan şarkı varya :)) lütfen

 3. [audio src="http://ul21.rapidshare.com/files/11819953/John_20Carpenter_20-_20The_20End.mp3" /]

  bunu indirin ve dinleyin size kime hatırlatacak

 4. Benim aradığım da şu savaş (mesela trt’nin çanakkale savaşlarını anlatan) belgesellerinde kullanılan fon müziği. Hani dı..dı..dı.. şeklinde başlayıp devamında mermi vızıltısını andıran soundlar var içinde parçanın. Bilen varsa öğrenmek isterim. Saygılar

 5. arkadaşlar bana banu alkanın Arzu filminde şu gazeteci çocuk yürürken calan müziği bulursanız sevinirim..heralde john carpenter in…..biraz da koomik bi müzik…

 6. yaaa arkadaslar cok acil bende tarık tarcanla serpil cakmaklının bi tatil yoresinde gecen we girişte calan bazen aradada banu alkan yururken calan dıddırıdırıdırıdırıdıddırı die bi muzik wardı onu istiorm ilgilenenlere we emegi gecenlere duyurulur…

  • assault on predinct ne varki bunda alaa …ben asıl o yalnızlık bir sarkidaki disko muziğini aryorum böyle vala vala falan dio ingilizcede deil italyanca sanki bilen varsa paylasın lufen

 7. bende nuri alçonun banu alkanla olan bi filmindeki müziği arıyorum melodisi şu şekil dıtt dırı
  dırı dırı
  dırı dırı

 8. elinde olan varsa rapide atı versin bende kısa versiyonu var parcanın tümünü arıyorum veya parca ismini biliyorsanızda olur

 9. YA ARKADAŞLAR BENDE O SAYDIKLARINIZI ARIYORUM AMA ARADIĞIM BAŞKA BİRŞEYLER DAHA VAR… HANİ TRT TELEGÜN YAYINLARINA BAŞLADIĞI ZAMAN TRT 3 KANALINDA HERKESE SAYFALARINI GÖSTERİYORDU YA ZAMANINDA… KOD ÇÖZÜCÜLÜ TVLER YENİ YENİ ÇIKIYORDU. ÇOĞU KİŞİ İZLEYEMİYOR DİYE TRT 3 AÇILDIKTAN SONRA TELEGÜN PROGRAMI BAŞLARDI. YAA BENDE ONLARI ARIYORUM. BİLENLER HAYRINA CGGOKALP@HOTMAİL.COM ADRESİNE POSTALARINI ESİRGEMEZSE SEVİNİRİM. :-))) TEŞEKKÜRLER

 10. güzel bir calisma olmus. ancak 3 yada 4 sarkinin sahibini yanlis yazmissiniz. ayrica bu sarkilari edinmek isteyenlere bir tavsiye vereyim. bu sarkilarin neredeyse hepsi italo disco albumlerinde mevcuttur. hatta bu sarkilar synth pop, funk, retro, new age, new wave vs turlerden olmasina ragmen genel olarak italo disco diye de gruplandirirlar. wikipedia nin http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Italo_Disco_artists sayfasinda italo disco sarkicilarinin ve sarkilarinin buyuk cogunlugunun adlarina ulasabilirsiniz. sarkilari temin etmekte sizlere kalmis tabi ki…

 11. Arkadaşlar,

  Adile Naşit, Münir Özkul’un oynadığı neşeli günler serisinin müziklerini bilen varsa lütfen yazsın.

  Teşekkürler.

 12. kardeşlerin aradığın bütün müzikleri LİME WİRE adlı programla bulabilirsiniz.biliyorum çünkü bu yazan bütün müziklerin yarısını indirdim

 13. arkadaşlar benim derdim daha büyük.sizin aradiklariniz yine de bilindik sayılır. yıllardır bi şarkıyı arıyorum. gülşen bubikoğlu ve cüneyt arkının oynadığı ayrı dünyalar filminde gülşenb. c.arkından ayrılıp okuluna giderken.son sahnedir, arkada çalan aslında fransızca olan şarkıyı arıyorum. türkçe sözlerin de şunlar yazıyordu: ne suçu vardı bu gençlerin,kim ayırdı sevenleri.. fransızcasına da çemberimde gül oya dizisinde pavyonda çalışan goncagülün kayınvalidesinin evinde misafirlerine karşı söylediğinde rastadım. şarkının adı nedir? ve kim söylemektedir. fransızcası ama . lütfen bilen varsa theredak@gmail.com adresine yazsın .lütfeeeeeen

 14. ARKADAŞLAR, gerek kalmadı gooledaayrıntılı bir çalışmayla şarkının ne olduğunu buldum. size de bildireyim. michel fugais-una belle histoire. muhteşem bi şarkıdır. şarkının hikayesini de dinleyince c.arkın ve g.bubikoğlunun filminde neden kullanıldığını anladım. türkçesini de zamanında nilüfer ve tanju okan birlikte seslendirmiş. kimayırdı sevenleri şarkının adı. bilginize…

 15. arkadaslar nuri alçonun özel müziğini bulmak istiyorsanız limewire den nuri alço yazın indirin çıkıyo

 16. arkadaşlar bu eski Türk filmlerinde hep kötü adamları (Nuri Alço,Tecavüzcü Coşkun,Erol Taş vs.) gösterdiğinde plan yaparken falan çalan bi müzik var arka planda..sanırsam halloween müziğiymiş..tam olarak ismini bilen var mı ya lütfen kafayı yicem bulamadım bi türlü 🙂 melodisi şöyleydi: dırı dı dı dı diye gidiyo 🙂

 17. arkadaslar bu dıttırıdıd dıtıd dıttııdıd dırıdıt sarkisini bir türlü bulamadım ya bana yardımcı olurmusunuz

 18. arkadaslar o dıttırıdı dedıgınız ve nurı alcanon unultulmaz fon muzıgı>>>>>>>John Carpenter—— The End

 19. nuri alco arayan arkadaşlar limewire programından sanatcı bölümüne nuri alco yazın aradıhınız müzik fazla uzun dehil o yüzden bulamıyorsunuz müzihin boyutu 630.2 kb hadi hayırlı tıraşlar

 20. Selam. Hülya Avşar ve İsmail Özhan in oynadığı 1986 yapimi Sevda Ateşi filminde, olumsuz bi durum olduğunda hemen fona giren karamsar bir o kadar da etkileyici enstrümental bi müzik var, bu müzik film boyunca sürekli arada giriyo. Nasil bulabilirim bu müziği..Yardimci olursaniz sevinirim..

 21. ****ya arkadaşlar bu sayfanın en başındaki listede olan şarkı (arzu filmi) orda çalan şarkı modern talking dio burda arklar john carpenter yazmış ama lime viredende ulşamıom işte o meşun dın dırı dırı dırı müziği tam link yazsın biri yaa :(:(:

 22. arkadaşlar lime den fln bulamzsınız googledan ulaşmaya çalışın her forumda rapide atmışlar rahat rahat indirin lime beni taw etmeye başladı artık yaa :S:P

 23. yazdık yazmasınada anlayan anladıve şimdi keyfini sürüyü o senin dırı dırı dediğin mizik lemewirede nuri alço olarak kayıtlı parçanın uzunluhu 630.2 kb bu kadar açıklamaya karşı hala indiremessen D yeşilçam tvyi izle belki birgün orda dinlersin

 24. slm arkadslar site çok güsel olmuş da.. banu alkanın arzu filminde tolga savacının yürüdügü andaki müziginin ismini bi yazarmısınıuz lütfen

 25. arkadaşlar ismail özhan ve hülya avşarın sevda ateşi adlı filminin fon müziğinin adını bilen varsa lütfen yazsın. ilginize teşekkürler

 26. herşey güzel the ent parcasını buldum şimdi hedefim öksürüklü parçayı bulmak bu parçanın ismini bilen arkadaçların yardımlarını bekliyorum

 27. YA ARKADAŞLAR BENDE ARZU FİLMİNİN MÜZİĞİNİ ARIYORUM HANİ ŞU DITDDIIIT BİRDE BEN BU ÖKSÜRENİ BİLİYORUM BEST OF 80 SÖYLÜYOR PARÇA ADI DİSCO BAND KADİR_MAYRED@HOTMAİL.COM

 28. Arkadaşlar Bi Çok Arkadaş Gibi Tekrar Edeyim bende , çoğunuzun aradığı müzik john carpenter ‘ın the end isimli şarkısı dındırı:):) dırı dırı dırı dındırı dırı dırı dırı

 29. evet arkadaşlar alın size direk link Efsane Nuri Alço Müziği

  mavi yazının üstündeki geri sayım bittikten sonra download belircek oraya tıklayarak indirebilirsiniz

  herşey Nuri Alço İçin , Hepimiz Nuri Alçoyuz , BAŞBAKAN NURİ ALÇO

 30. Eski türk filmlerinde kung fu sahnelerinde hep aynı şarkı çalar. O şarkı “Banzai – Chinese Kung fu” dur. Ayrıca 32.gün müziği olan “Jeff Wayne – Eve of the war” adlı parçayı da tavsiye ederim. Bunların dışında “Jean Michel Jarre – Oxygene”, “Kitaro – Caravansary”, “Kitaro – Silk Road” ve “Vangelis” ile “Yanni” nin parçalarını dinlemenizi şiddetle tvs ederim. Daha sayacak olursam Moğollar ın Alageyik 78 89, buzlar çözülürken, düm tek, gam yükü, sihirli ay, sparrow parçaları da Türk filmlerinde çoğu zaman kullanılan hoş parçalardır. Dahaaaa da sayarsam: Melih kibar – Sucu Çocuk,Melih kibar – Aile Şerefi, Secret Garden – Nocturne, Barış Manço – Çay elinden öteye rezil dede, Goran Bregovic – Ederlezi, John Williams (güzel soundtrackları var) Lale Belki – Cilli bom, Kalanların Ardından………….bitmez. Hepsi birbirinden harika aklıma gelirse ekliycem. Ama öncelikle http://www.youtube.com/profile?user=80frvr adlı arkadaşın hazırladığı şeylerin hepsini teker teker inceleyin. disco ve trt müzikleirinin çoğu elimde mevcut. ama kemal sunal filmlerinde çalan müzikleri bulamadım maalesef. Arkadaş çok harika şeyler hazırlamış ayrıca teşşekkür ederim. Mutlaka içlerinde herkesin arayıp da bulamadığı parçalar vardır. Harika müzikler var. Dinlemenizi kessinlikle tavsiye ederim…

 31. ercan kardeş saol paylaşımın için elinde bu bahsetiğin şarkılar varsa bizle payalaşbilirmisin rapidsahe gibi siteler aracılığyla.Çok saol teşekkürler….

  arkadaşlar aşağıdaki videoda çalan şarkının adı ne bilen varsa allah rızası için söylesin lütfen

 32. 4 part hazırladım ve isimlere göre sıraladım. ilkini upload ettim. http://rapidshare.com/files/37906173/0001.rar.html
  bağlantılar yavaş ve en fazla 5kb ile gönderim yapıyor. 15 MB lık partı upload etmem 1 saatimi aldı. zaten bağlantılar sürekli kopuyor ve ulaşılamıyor. linkteki parçaları beğenirseniz diğer partları da upload etmeye çalışıcam. Bu arada rar içindeki müzik formatları .mp4 ve .aac+ dır. winamp5.3 te sorunsuz çalışıyor…

 33. ercan kardeş şarkılar süper upload ettiğin için teşekkürler .Allah razı olsun…

  .mp4 ve .aac uzantılı olan bu şarkıları .mp3 e çevirmek isterseniz aşağıdaki linkte bulunan program çok kullanışlı ve türkçe.seçeneklerden programı türkçe yaptıktan sonra ‘Ses Dosyası Biçim Dönüştürücüsü ‘ ne gelip şarkıları alttaki pencereye sürekliyin.sol alttaki çıktı biçiminden mp3(mpeg layer 3) ü seçip istediğiniz kalitede (en iisi 320 kbit;ama biraz büyük boyutlu olur) ideal ise 192 kbit dir. Sonraki adım ise çıktı klasörü olarak Belgelerim veya Masaüstünü belirleyin.Dosyaları dönüştür deyip bekleyin.İşte bu kadar mp3 e çevirmiş olduk.Kolay Gelsin….

  Easy CD-DA Extractor:
  http://rapidshare.com/files/37950521/Easy_CD-DA_Extractor_Professional_10.2.0_Build_1.rar

  1980’leri dinlemek ayrıcalıktır bunu unutmayın…

 34. ][V][ Allah razı olsun senden, çok sağol bu şarkıyı ne zamandır arıyordum. Megablast’ı indirmiştim ama “The end”‘in yerini tutmadı tabi.

  Arkadaşlar Tolga Savacı’nın görüntülerini indirmek isteyen varsa youtube’ta birkaç döküman var. Arzu Tolga Savacı yazın çıkıyor.

  Rast gele!

 35. arkadaşlar bende sezercikle perihan savaşın oynadığı adile nasit te vardı deniz kıyısında gitarla çaldığı parçayı arıyorum bilen varsa sevinirim. fon müzüği değil ama gene de çok güzel

 36. Michael Zager Band – Let’s all chant bu sarki on numaradir

  awaxhome.ru yada org sitesinden istediginiz herseye ulasabilirsiniz
  pasylasim yapin sizde nasil paylasilanlari aliosaniz vermesinide bilin


 37. arkadaslar bu muzik bu sahnelerda calar :
  harika degirmenci – tartik akan ask dedigin laf degildir(her sahnesinde)
  gulsen bubikoglu -cici kiz (dans ederken abisiyle)
  mujde ar – vahsi sevgilim-sevistigi sahnede ve bi kac sahnede daha

  bu muzikte hep hulya avsarin filmlerinde calar adini bilen varmi?

  buda cogu turk filminde calar adini bilenler varmi?

 38. ya kemal sunalın filmlerinde geçen fon müziği vardı. gerilim sahnelerinde kullanılırdı bileniniz var mı?

 39. lütfen aylardır bu müzigi arıyorum dın dın dırdındın dının dının dıt dın bilen varsa yazsın bekliyorum hülya avşar vb aşk filmlerinde bu romantik zannedersem keman müzigi calıyor acil bilgi rica ediyorum

 40. ya bu kemal sunalın ıyı aıle cocugu fılmınde hanı en son sahnede bırbırlerı ıle karsılastıklarında bır muzık gırıyo araya o muzıgın adını bılen var mı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s