“Kenan Doğulu’yu kemirme faaliyetleri”

kenanEurovision tartışmaları erken başladı…Türk Dil Kurumu Başkanlığı (TDK), Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek Kenan Doğulu’nun “Şarkının Türkçe olması eski kafaların düşüncesi” sözlerine tepki göstererek özür dilemesini istedi.

TDK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Eurovision Şarkı Yarışması’nda değerlendirmenin beste açısından yapıldığı anımsatıldı. “Doğulu’nun sözlerinin Türkçeye hakaret olduğu” ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Öte yandan İngilizceden medet umması, sanatçının kendisine olan güvensizliğini göstermektedir. Önemli olan Türkçe sözlü bir parçayla ve bu sözlere uygun güzel bir besteyle yarışmaya katılmaktır. Keramet, İngilizcede olsaydı Sertab Erener’in İngilizce şarkıyla birinci olduğu yıl İngiltere, İngilizce şarkıyla katıldığı yarışmada sonuncu olmazdı. Yapılması gereken, Türkiye’nin yarışmaya Türkçe sözlü şarkıyla katılmasıdır.”

Kenan Doğulu ise “Türkçe şarkı ısrarı geri kafalılıktır”sözlerini atv haber’de yorumlayıp “O manada söylemek istemedim” dedi. Spekülasyonlara dün akşam canlı yayında cevap vermek için atv haber’e konuk olan Doğulu, “Ben şiir çocuğuyum. Şarkılarımda ve konuşmalarımda Türkçe’ye çok önem veririm. Türkçe’ye karşı olmam mümkün olamaz. O manada söylemek istemedim. Çalışmalar esnasında geniş bir yelpaze önüme gelsin, kreatif olması açısından özgür yapıtlar olsun istedim. Bu İngilizce, Türkçe veya paylaşımlı olabilir. Ben bunu ülkem için yapıyorum, stres, korku ve tartışma içine sokulmak istemiyorum” dedi.

Öte yandan, Eurovision’da dil tartışması konusunu dün ve bugün köşelerine taşıyan bazı yazarların yazılarını da aynen aktarıyoruz:

Evet Kenan Doğulu, biz eski kafalıyız biraz!
CAN DÜNDAR / MİLLİYET

Eurovision’da Türkiye’yi temsil edecek olan Kenan Doğulu hazırlayacağı şarkıyı şöyle tarif ediyor:
“Türkçe olması eski kafaların düşüncesi… İngilizce daha çok insana hitap etmesi açısından önemli. İçinde yabancıların da kolayca anlayıp söyleyebileceği birkaç söz de olsun. Yıllardır ABD’de kendimi geliştirdim. Buna yetecek kadar İngilizcem var.”
* * *
İtiraf edeyim ki ben Doğulu’nun söz ettiği “eski kafalılar”danım.
Kendimi ABD’de geliştirmediysem de “yabancıların da kolayca anlayabileceği birkaç söz” söyleyecek kadar İngilizcem var. Yine de Türkçeyi severim. Çok ekmeğini yedim. Böyle uluorta küçümsenmesine gönlüm razı olmaz.
Aynı zamanda, gençliğini Eurovision jürilerinden iyi bir puan alma gayesinde çarçur etmiş bir nesilden geliyorum.
Şimdi daha iyi anlıyorum ki, oldum olası hak etmediği bir mana atfettiğimiz Eurovision’un amacı, Batı’nın değişik müziklerini, dillerini bir mecrada sergileyip yarıştırmaktır.
Yarışmada 1977’den beri ulusal dil koşulu vardı. 1999’da dil seçimi serbest bırakıldı. Yine de bence Türkçe şarkı, yarışmanın kültürel alışveriş ruhuna daha uygundur. Herkesin Amerikan esintili pop şarkılara İngilizce söz yazdığı bir yarışma Avrupa’ya ne katabilir ki?
* * *
Buna rağmen Doğulu “Son yıllarda çoğu ülke İngilizce yarışıyor. Türkiye de İngilizce şarkı ile kazandı” diyebilir. TRT de milli duyarlılığı pek yüksekmiş gibi yaptığı bir dönemde onu destekleyebilir.
Lakin laf orada kalmıyor; “Türkçeyi savunmak eski kafalılıktır” diye damarımıza basılıyor.
Oysa tersine, bu İngilizce sevdası, günümüz dünyasında sömürgeci çağları hatırlatan bir eski kafalılık örneği kabul ediliyor.
Avrupa, Amerikan kültürel taarruzu karşısında sinemasını, müziğini, mutfağını, dilini korumaya aldı.
Alman Dilini Koruma Derneği, İngilizce sloganlarda ısrar edenlere, Almancayı “bir şempanze dili”ne dönüştürdükleri gerekçesiyle her yıl “Dili Bozma Ödülleri” veriyor.
“İngilizce istilası”nı “soykırıma eşdeğer bir suç” olarak tanımlayan Fransız dilbilimci Paul Guth, Paris sokaklarındaki İngilizce yazıların, Nazi işgali dönemindeki Almanca yazılardan bile fazla olduğu kanısında…
Fransa’da çıkarılan bir yasayla medyada, tabelalarda, şirket anlaşmalarında, faturalarda, iş ilanlarında Fransızca kullanma zorunluluğu getirildi.
Geçen hafta Fransa’daydım. İngilizce özentisine tepkinin nasıl uç noktalara vardığını gördüm:
Çoğu lokantada İngilizce yemek listesi yok. Garsonlar İngilizce bilse bile konuşmuyor. DVD’lere İngilizce altyazı konmuyor.
* * *
Bu durumda “500 milyon insanın önüne Türkçeyle çıkın. Dil bayrağını dalgalandırın” diyenler niye “eski kafalı” oluyor?
Orhan Pamuk “kendini ABD’de geliştirmediğinden” mi Türkçe yaptı Nobel konuşmasını?..
Ödülü almaya Türkçe sözlerle davet ettiğinde niye göğsümüz kabardı?
İngilizce yarışabilir ve kazanabilirsiniz de…
Lakin Avrupa’da yükselen duyarlıktan bihaber, el diliyle yarışa koşarken kendi diline sahip çıkanları “eski kafalılık”la suçlarsanız, gün gelir, “şempanze dili” ödülünü hak edersiniz.

http://www.milliyet.com.tr/2006/12/21/yazar/dundar.html 

Eurovision Yarışması’ndan sonra Finler, Kenan Doğulu’ya bayılacak! İşte size bunun için birçok neden…
Yiğit Karaahmet / AKŞAM

Geçen sene Eurovision’u, Lordy kazandığında epey mutlu olmuştum. Çünkü Helsinki gayet Eurovision kıvamında yaşayan bir yer. Sadece ama sadece Eurovision şarkıları çalan barları ve bunlarla deliler gibi eğlenen insanları var. Ve orada konuştuklarımın şu kısacık hayattaki en büyük hayalleri Helsinki’nin dondurucu soğuğunda diğer ülkeleri ağırlamaktı.

Bu kadar tutkulu Eurovision freek’ler kazanınca onlar kadar çok ben de sevindim tabii.

Hele ki ben, yarışma Türkiye’de yapıldıktan sonra oradaydım. Türk olduğumu öğrenen herkes önce bir Sertab Erener çalıyordu. (Bu kısım kabustu gerçekten. Türkiye’den miles&miles uzakta, o ses yine beni bulmuştu) Sonrasında da Athena tabii…

Finler, Athena’ya bayılıyor bu arada. Özellikle de Gökhan’a. Gökhan hakkında bildiğim tüm dedikoduları Helsinki eşrafıyla paylaştım.

Ve orada geçirdiğim süreçten yola çıkarak da diyorum ki size “Finler aynı şekilde Kenan Doğulu’ya da bayılacak”. Sadece Finler değil, diğer ülkelerden de Kenan’ın epey toplayacağına inanıyorum. Çünkü geçen seneki şahane Lordy gösterisinden sonra bu sene de sahnede kıpır kıpır, sevimli bir erkek çok cazip gelecektir.

Daha şarkıyı duymadık ama Kenan Doğulu sadece paket olarak bile Eurovision’a çok uygun görünüyor. İlk beşi zorlar sanırım.

Ama bunun yanı sıra ben Kenan Doğulu olsaydım kariyerimin şu döneminde bu teklifi asla kabul etmezdim.

Neden mi?

Çünkü Kenan bu zamana kadarki müzik hayatının en başarılı albümünü daha yeni çıkardı. Hâlâ kulüplerde Çakkıdı çalmaya devam ediyor. Ve o albümde bir sürü sağlam şarkı daha var. Ve bunların hiçbirine daha video bile çekilmedi.

Kenan’ın yapması gereken de konserlerle, videolarla Festival albümünün promosyonuna devam etmekti. Şimdi ne olacak? Bir ay sonra herkes Festival’i unutup onun yerine Kenan’ın Eurovision şarkısını konuşmaya başlayacak. Her yerde o şarkı dönecek. Kenan bütün enerjisini yarışmaya harcayacak. Ve Festival albümü hak ettiği ilgiyi bulamadan sönüp gidecek. Sadece yaz başında “Havada aşk kokusu var”a çekilecek bir videoyla konserler için gaz verilebilecek o kadar.

Aynı şekilde Eurovision yarışmasına katılanların üstüne sıçrayan bir çamur gibi.

Mesela Sertab Erener… Eurovision o kadar üstüne yapıştı ki artık ne yaparsa yapsın ‘Everyway That I Can’den bir adım öteye geçemiyor. Sadece yarışmayı kazanan kız olarak kaldı. Çünkü Eurovision’la ilgili her şey çok fazla gözümüze sokuluyor.

O yüzden özetle diyorum ki; Kenan’ın Eurovision şansı yüksek. Ama bu yarışma bence onun için pek de hayırlı olmayacak. Ama Kenancığım yine de gitmeden bana bir “Alo” de. Sana oradaki en ateşli Eurovision hayranlarının takıldığı kulüplerin adını vereyim.

Kulis kulistir çünkü.

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=62287,10,134

Kenan Doğulu’yu kemirme faaliyetleri
Ruhat Mengi / VATAN

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi müzik bilgisine, en iyi seslerinden ve yorumlarından birine, en iyi sahne performansına sahip bir sanatçıdır Kenan Doğulu.

Bunu kabul edersiniz ya da etmezsiniz ama etmemeniz gerçeği değiştirmez. Etmiyorsanız onu bir konserinde hiç dinlememişsiniz demektir.

Bu sanatçı diğer bazı ünlü, başarılı isimler gibi görevden kaçmamış, ülkesini temsil adına ABD’deki çalışmalarını yarıda bırakarak koşup gelmiş ve heyecanla Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye için şarkı söylemeyi ve bu şarkıyı yazmayı, bestelemeyi kabul etmiş.

O arada da şarkıda İngilizce bölümler bulunmasının daha iyi olacağını söylemiş. “Türkçe’de ısrar etmek eski kafalılıktır” sözünü ise şüphesiz yıllar önce Eurovision şarkılarının Türkçe olmasında ısrar edilen günleri hatırlatmak için söylemiş. Kaldı ki o yıllarda bile “Petrol”, “Hani”, “Opera” gibi ya en azından yabancıların da ne olduğunu anlayacağı veya “Honey”e benzeteceği şarkı isimleri seçilmekteydi.

Sonra “Sertap Erener” ve “Athena”da gördük ki İngilizce şarkı daha etkili ve başarılı oluyor (tabii Sertab’ın ve Athena’nın üstün performanslarını unutmuyorum). Ondan sonra her yıl “şarkı İngilizce olmalı” konusu gündeme geldi, ben de bu konuda ısrar edenlerdenim.

Şimdi efendim Kenan Doğulu gibi bir an tereddüt etmeden, zirvede bir sanatçı olmasına rağmen sonucun risklerini de göze alarak göreve koşan bir sanatçıyı yıpratma faaliyetine girişiyoruz. Vay efendim “Türkçe’de ısrar etmek geri kafalılıktır” demiş. Herkes Türkçe fedaisi kesildi. Üstelik bu fedailer arasında Türkiye’nin en ciddi milli meselelerinde karşı tarafı destekleyenler bile var.

Milletvekilleri ortaya atılıp “Talihsiz bir beyandır” filân diyorlar. Ortada bir talihsizlik varsa o da Kenan Doğulu’nun kadir kıymet bilmeyen, takdirden uzak insanlara çatmış olmasıdır.

Ona büyük bir teşekkür borçluyuz. Ve evet, bazılarının söylediğinin aksine Eurovision hâlâ milyonlarca kişi tarafından izlenen, ülkelere de büyük reklâm sağlayan önemli bir müzik yarışmasıdır ve böyle bir sanatçıyla katılmamız büyük şanstır.

Kenan Doğulu’yu sonuna kadar gönülden destekliyorum. Moralini bozmaya yeltenenlere de sessizlik öneriyorum. Boş konuşmalara hiç gerek yok!

http://www2.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=yazardetay&wid=4

Şişte Kenan kebap!
Ayşe Özyılmazel / SABAH

Eurovision sezonu açıldı! Allah’ıma bin şükürler olsun, gündem dolsun! Bugünden tezi yok yemek masalarında, kulis arkalarında, televizyon programlarında nurtopu gibi tartışılacak bir konumuz daha var. Üstelik de kurbanımız da fiyakalı isim, çakkıdı çakkıdı Kenan Doğulu! Tadından yenmez vallahi. Baksanıza şimdiden çocuk ne dese enine boyuna, çapına, köküne, karesine tartışılıyor. Önce ‘Hadise mi, Kenan mı gitsin?’ fırtınası yaşandı. Sonra Kenan “Evet” dedi. (Umarım TRT’nin ayağına basmayı ihmal etmedi.) Peşinden, ‘Şarkının sözleri Türkçe mi, İngilizce mi olsun’ derdi cümlemizi gerdi! Ki bu konuda gerilmiş bir kişi olarak iki laf etmezsem, çattıdı çattıdı çatlarım kız!

İNGİLİZCE ŞAKIYALIM

Sayın yetkililerim, abilerim, ablalarım, Eurovision meraklılarım, hadi inadı bırakalım yoksa şerefli sonunculuklar götürecek bizi. Bir kez daha! Ha sizi bugüne kadar ki hezimetler kesmediyse ayrııı. Kusura bakmayın ama son iki yılı hatırlatmama gerek var mı acaba? Hani Rimi Rimi Ley üstü Süperstar maceramızı! Hiç olmazsa İngilizce şakıyalım 1-0 mağlup başlamayalım değil mi? Hem Kenan kardeşimiz Amerika’lara boşuna mı göç etti! Türkçe-İngilizce tartışması bitti; sıra Sezen Aksu desteğine geldi. Kenan basın toplantısında gururla demeçlemişti oysa, kraliçenin desteğini. Bu da battı bir kısım eleştirmezse depresyona girecek vatandaşa! Sezen daha önce seçilmemişmiş Eurovision’a da, Kenan’ı nasıl destekleyecekmiş. Yapma ya! Ve en son dün gece olay zirve yaptı bir müzik kanalında. VJ halka sesleniyordu; “Kenan Eurovision’da bizi temsil etmeli diyenler bilmemnereye, etmesin diyenler bilmemnereye SMS çeksin!” Daha karar açıklanalı üç gün olmuşken, hadise bu boyutta yani. Arkadaşlar atı alan Üsküdar’ı geçti, Kenan Eurovision’a seçildi! Bilmem farkında mısınız, gereksiz cızırtı yapmaktasınız? Hele çocuk; şarkıları yapsın, yarışmaya çıksın sonra dereceye göre bi patlıcan, bi defne yaprağı, bi de çakkıdı Kenan modeli şişe takarsınız!

http://www.sabah.com.tr/gny/yaz1326-200-117-20061222-200.html

“Kenan Doğulu’yu kemirme faaliyetleri”” üzerine 5 düşünce

 1. Google’a TDK yaz tikla bos kaset siparis et, TDK’dan
  Şükrü Haluk AKALIN’in TDK baskaninin yeni bos kaseti
  cikti.En bos iki sarkinin düzenlemesi
  Yalcin Kücük ve Can Dündar tarafindan yapildi.
  Sayin Kucuk ve Dündar iklisi Ajdar icin
  studyoya girecek önümuzdeki sene.

 2. seni çokkkkkkk tebrik ediyorummm kenan alanyadan kalbim seninle birlikte atıyor bunu unutma türkiye sana güweniyorrrrrrr….shake ıt up şekerim 1 numaraaaaaaaaaaa…… kesin 1. yizzzzz sana başarılar diliyorumm……buarada bana mail atarsan çok mutlu olurmmmmm cansu_lustig@hotmail.com….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s