Seyyal Taner: “O zamanın Tarkan’ı bendim, Eurovision’a ben gittim”

‘En İyileriyle Seyyal Taner’ serisinin 2. albümüyle ortalığı kavuran Seyyal Taner: Haldun Dormen zamanında “Dikkat edin, sahneye panter gibi bir hayvan düştü” demişti. Evet öyleyim, sahne hayvanıyım!. diye konuştu. İşte Sabah gazetesinin Seyyal Taner röportajı…

Yıl 1987… Ailece Eurovision’u izliyoruz. Seyyal Taner ‘Şarkım Sevgi Üstüne’yi söylüyor. Ezberlediğim dans figürlerini onunla birlikte yapıyorum. Belki de en çok bu yüzden aldığı sonunculuk içimi acıtıyor… 20 yıl sonra röportaj için buluştuğumuzda Taner bana bu kez başka sözlerle olsa da yine ‘Şarkım Sevgi Üstüne’yi söylüyor: “Ben hiçbir zaman menfaat için ilişki kurmadım. Sevdiğimi işi yaptım ve başardım…” Müzik piyasasında yaşananlara ateş püskürse de, enerjimi en kötü şartlarda bile yüksek tutmamı öğütlüyor. Öylesine hareketli ki… İnsan; yerinde hiç duramayan yıldız anlamına gelen ismi, sahibiyle bu kadar mı özdeşleşir diye düşünüyor. Benim için en etkileyici yanı ise yine figürleri. Konuşurken sürekli gülümsüyor, dokunuyor ve sarılıyor. “Hayranlarım bana overdose bir sevgi duyar” diyen Taner, overdose elektriğiyle beni çarpıyor…

* Geçtiğimiz günlerde ‘En İyileriyle’ serinizin ikinci albümü ‘Naciye’yi çıkardınız…
Evet. Mayıs ya da eylülde de üçüncü halka ‘Nanay’ gelecek. Sonra da Hakan Eren’le yepyeni şarkılardan oluşan bir albüm yapacağız. Bu albümde ‘Naciye’ ve ‘Leyla’ gibi benim daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ama herkesin diline düşmüş şarkılarım var. Bu anlamda benim için çok önemli.

PİYASANIN HALİ KORKU FİLMİ GİBİ

* ‘Naciye’ şarkısında fakir bir kızın yıldız olmak için evden kaçış hikayesi anlatılıyor. Sizin de Urfa’daki evinizden kaçıp şöhrete kavuştuğunuz söyleniyor…

Bunlar asılsız dedikodular. Ben ailemden hep destek aldım. ‘Naciye’yi Ahmet Tuğsuz İngilizce olarak besteledi. Sonra da nakarattaki ‘Ye, ye, ye’ bölümünü Türkçe bir kelime olsun diye ‘Naciye’ye çevirdi. Milletçe ağlamayı çok sevdiğimiz için her şeyin altında bir dram arıyoruz. Ama benim şarkılarımda dram olmadığı gibi, ‘Naciye’nin de benim geçmişimle hiç alakası yoktur.

* Sizinle alakası olmasa da günümüzde hala birçok ‘Naciye’ var…
25 sene önce sanki bugünler için yazılmış ‘Naciye’. Toplum travma geçiriyor. Boş insanlar, şöhret peşinde koşanlar gündemde. Üstelik bunlara sanatçı deniliyor. Ajdar denen lüzumsuz bir adam ‘hiperstar’ ilan ediliyor. Korku filmi gibi piyasadaki durum. Ahlak sükûta ermiş, herkes paranın kulu olmuş. Lüks yaşam özentisi had safhada. Uçmayalım arkadaşlar, sahne sahne Türkiye’deyiz! Kimliğimize sahip çıkalım. Kafayı yiyeceğim! Kaçacağım!

YUKARIDAN ZEMBİLLE İNDİM

* Bodrum’a yerleşmeniz de bir kaçış mıydı?
Hayır ama 1994’te müzik sektörünün problemleri beni germeye başladı. Her önüne gelenin sanatçı unvanı alabilmesi beni çok rahatsız etti.

* Kimlerin mesela?
İsim vermem. Ben o polemiklerin insanı değilim. Bugünkü starların tamamı diyebilirim. Zamanla sanatta kalite düştü. Benim gibi işini ciddi yapanlar seyretmeye koyuldu. Meydanı terk etmedik. Zamanı gelince çok ağır konuşulacak.

* Seyrederken genç müzisyenlere destek oluyorsunuz. Son olarak Zakkum grubuyla düet yaptınız…
Gençlere yardımcı olmaya açığım. Yeter ki onlara güvenebileyim. Çoğunluk gençlerin önünü keserken ben arkamdaki civcivler koşarak öne geçsin istiyorum.

* Geçmişte sizin önünüzü kesmeye çalışanlar oldu mu?
Hayır. Ben yukarıdan zembille inenlerdenim! Hiç uvertürlük yapmadım. Tepeden star olarak indim. Ayrıca ben farklıydım. Kendi kulvarımda tektim. Önüm sadece menajerler tarafından kesilmeye çalışıldı. “Şuraya Seyyal’i almayalım, bizim starlarımızı yok eder” diyenler oldu. Ama ben hep kendi önümü açmayı başardım. Benim jenerasyomun sanatçıları birbirini tırma- lamazdı. Şimdikiler birbirlerini parçalıyor.

* Neye bağlıyorsunuz bu farkı?
Yeniler bir şey olmadıklarından bunu yapıyorlar. Varlıklarını sanatla değil, dedikodularla sürdürüyorlar. Ama aralarında Funda Arar, Aylin Aslım, Işın Karaca, Özlem Tekin gibi düzgün isimler de var. Erkeklerden de Tarkan’ın bir ışığı ve sihri var.

* Ekşi Sözlük’te biri Tuğba Ekinci için Seyyal Taner’in yeni versiyonu demiş…
Öyle mi? Benzetmeyi yapanın kendi görüşüdür. Seyyal Taner olmak çok zor bir şey. Enteresan…

* Başka benzetmeler de var hakkınızda. Yıllar önce Haldun Dormen sizin için ‘sahne hayvanı’ demiş…
Beni izlerken, “Herkes dikkat etsin. Sahneye panter gibi bir hayvan düştü” demiş. Evet öyleyim. Çok doğru bir yorum.

20 YIL ÖNDE!

* Sizi Tina Turner’a da benzetiyorlar…
Enerjimin fazlalığından bana her şeyi diyorlar. (Gülüyor) Tina Turner dans edip şarkı söyleyen bir kadın. Ben de Türkiye’de dans edip şarkı söyleyen ilk kadınım. Bu yüzden beni ona benzettiler. Dans ederken şarkı söylemeyi Türkiye’de kimse bilmiyor. Playback yapmalarına rağmen iki kere dans edince nefesleri tükeniyor. Ben sıra dışıydım. Yaratık gibiydim. Kadın hayranlarım üstümü başımı parçalardı. Erkekler önümde tir tir titrerdi. Halk overdose bir sevgi duyardı bana.

* Yıldırım Mayruk da güzelliğiniz görünce tir tir titremiş olmalı ki, sizi ilk gördüğünde “Ben bu kızı giydirmemem ancak soyarım” demiş…
O bir iltifattı. O zamanlar Galatasaray Lisesi’nin yanındaki atölyesinde çalışıyordu. Ferhan Üçoklar beni ona götürdü. İç çamaşırlarımlaydım. Yıldırım Bey pembe bir kumaş aldı, üstüme attı. “Ben bu kızı giydiremem ancak soyarım dedi” ve bir kahkaha patlattı. Ondan sonra benim kıyafetlerimi çok uzun dönem kendisi dikti. Her diktiği kıyafette de mutlak bir şeffaflık, o zaman kadar kimsenin giymediği taşlar, püsküller, yılan derileri vardı. Ukalalık olarak alınmasın ama ben kıyafetlerimle, bakış açımla hep Türkiye’nin 20 yıl önünde gittim.

O zamanın Tarkan’ı bendim Eurovision’a ben gittim

* Eurovision’da şarkımı İngilizce söylemeyi çok isterdim. Yine de ülkemizi hak ettiği şekilde temsil ettik. Ama yarışmada Garo Mafyan tempoyu 14 saniye hızlı verince şarkı katledildi. Geçmişte büyük isimler Eurovision’a katılmak istemezdi. Ben starken yaptım bu işi. Benim o dönemde Eurovision’a gitmem, bugün Tarkan’ın gitmesi gibiydi. O günün Tarkan’ı bendim ve ben gittim…

* Bence Eurovision’a memlekette en güçlü kimse, o gitmeli. Bugün Kenan Doğulu gidiyor, yarın Tarkan gider. Tarkan’ı çok seviyorum. Onun gerçek bir star ve Türkiye’nin en maço erkeği olduğunu düşünüyorum. Maçoluk bir kadının iyi gününde de kötü gününde de yanında olmaktır. Tarkan da sevgilisi Bilge Öztürk’e gözü gibi bakıyor. En iyi maço o!

Mazhar Alanson beni delirtirdi

* MFÖ, Candan Erçetin, Işın Karaca, Hakan Peker, Tolga Han gibi sanatçıların çıkışına siz vesile oldunuz…
Evet. MFÖ benim 1000 yıllık arkadaşlarım. Çok uzun zaman birlikte sahne şovları yaptık. Bana bir sürü şarkılar verdiler. ‘Ele Güne Karşı’yı ben söyleyecektim mesela. Ama o dönem ‘Naciye’ boykota girdi diye okuyamadım; onlar okudu. O şarkıyla da patladılar zaten.

* İçinize oturmadı mı sizin okuyamamanız?
Oturmaz mı? 60 bin lira vermiştim o şarkıya. Şimdinin 6 bin doları. Kısmet böyleymiş. Benim canım arkadaşlarım. Hele Mazhar apayrıdır. Beni delirtirdi ama ne kadar da severdim onu.

*Nasıl delirtiyordu sizi?
Konsere geç gelir, çekime, röportajlara gelmez. Beni TRT’yle papaz eder. Yapımcılarla birbirimize sokar. Kapris yapar. Tipik Mazhar! (Gülüyor) Ama sevgimiz hiç bozulmadı.

Seyyal Taner Hakkında

* El ve ayak bilekleri çok ince olduğu, kalçası da zenci kalçalarını andırdığından annesi onu ‘Küheylanım’ diye severmiş.
* Erkek çocuğu gibi yetişmiş; çok yaramazmış, çocukluğu boyunca misketlerle ve silahlarla oynamış. Hiç bebeği olmamış! Evcilik değil, kovboyculuk oynarmış.
* Çok iyi yemek yapıyor. Çif köftesi, kebabı ve patlıcan oturtmaları çok meşhur. Çok iyi bulaşık yıkıyor ve temizlik yapıyor.
* 18 yıldır Mehmet Dirim ile birlikte yaşıyor.

Röportaj: Ece Saruhan (SABAH)

Seyyal Taner’in Zakkum grubuyla düeti – Erkek Adamsın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s