Murat Meriç’ten Türk-İş Funk partisi

Müzik eleştirmeni ve koleksiyoncu Murat Meriç’in, Ankara ve İstanbul’daki 45’lik partilerinden biri daha 3 Temmuz Salı akşamı Misket’te gerçekleşiyor. Plaklardan Türkçe funk, psychedelic rock ve eğlenceli pop şarkılarının çalınacağı gecenin playlistinde önemli isimler ve müzik tarihimize damga vurmuş şarkıları yeralıyor.

baylar bayanlar,

MURAT MERİÇ şahane ortam MİSKET işbirliğiyle sunar: TÜRK-İŞ FUNK! [partisi]

(umumi arzu üzerine, bi daha..)

—————————————————————————————————————-

Murat Meriç ‘in hazırladığı “Türk-iş Funk!” partisi umumî arzu üzerine bir kez daha Misket‘te(*). 

3 Temmuz salı gecesi gerçekleşecek partide ekseriyetle plaklardan Türkçe funk, psychedelic rock ve eğlenceli pop şarkıları çalınacak. Bir öncekinde olduğu gibi saat 20.15‘te Yonca Evcimik’in 8.15 Vapuru‘yla başlayacak gece boyunca her telden her dilden eğlenceli şarkıları dinleyebileceksiniz.

[O gece Robert Plant konseri olduğunun maalesef farkındayız lakin bir after-parti ortamı da yaratabiliriz: Konser sonrası da orada olacağız, bekleriz!]

—————————————————————————————————————-

Giriş ücreti yok, fiyatlar ziyadesiyle makul, dans mecburi değil, eğlenmek serbest!

(Lakin rezervasyon yaptırmakta fayda var zira odalar kapılınca merdivende eğlenmek zorunda kalabilirsiniz. Tecrübeyle sabit: Dinar Bandosu’na sorunuz ne çektiklerini…)

—————————————————————————————————————-

Duyunuz, duyurunuz, geliniz, eğleniniz, plakları seviniz!

—————————————————————————————————————-

16 Haziran’da [bir önceki Misket partisinde] neler oldu, neler çaldık?

Beklenenin aksine sahiden 20.15’te ve birden aklımıza gelen “8.15 Vapuru”yla başladık [serbest çağrışım sağolsun!]. Birkaç “sakin” şarkının ardından masalarda salınmalar başlayınca bunu hoplama zıplama faslına dönüştürmek zor olmadı. Sonrasını kimse hatırlamıyor zaten! Arada gelip de yer bulamayanlardan özür diliyoruz ve bu kez daha erken gelmelerini rica ediyoruz. Misket’in kapasitesi sınırlı ama bu, ortamın “samimi” olmasına yol açıyor. Dediğimiz gibi, rezervasyon yaptırmak faydalı olabilir.

—————————————————————————————————————-

Playlist’imizde de aşağıdakiler (ve dahası) var:

1960’lı yılların başında yapılmış psychedelic rock denemeleri

Moğollar’dan Haramiler’e, Altın Mikrofon’dan Liselerarası Müzik Yarışması’na bilinen bilinmeyen kayıtlar…

’70’li yıllarda dışa açılma sevdasıyla ecnebice plaklar yapmış yerliler

Almanca “Kemancı” söyleyen Neşe Karaböcek’ten “Resimdeki Gözyaşları”nı İngilizce yorumlayan Cem Karaca’ya, memleketi terk ederek Fransa’ya yerleşen Tülay German’dan memleketi terk etmeden dışa açılmaya çalışan Miss Nilufer’e belki de ilk kez duyacağınız enteresan yorumlar… Bu bölümde elbette İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Yunanca ve hatta Japonca plak yapan Ajda Pekkan’a özel önem verilecek!

’60’larda bize Türkçeyi öğreten ecnebiler

Yani Adamo, yani Peppino Di Capri, yani Mina, yani Juanito (yazıldığı gibi okunur) ve diğerleri…

Memleket dışında alınmış liste başarıları

1975 itibariyle Avrupa listelerini sallayan Beyaz Kelebekler’den Eurovision galibi Sertab Erener’e gelmeyi planlıyoruz. Ecnebi memleketlerde disko yüzü görmüş başka şarkıları da zamanımız yettiğince çalmaya çalışacağız: Metin Arolat’tan Tarkan’a, Sezen Aksu’dan MFÖ’ye…

En bi’ “funky” durumlar

Ümit Besen’in “I Love You”sundan “Sincan sound”a, “Ben Sizin Babanızım”dan Hakkı Bulut’a memleket topraklarında yetişmiş cevherler; ciddi ciddi yapılmış ama biçimsiz kaçmış şarkılar; Mustafa Özkent gibi kadri kıymeti bilinmemiş sanatçıların kayıtları; bir efsane plak olan Merih 2000 ve elbette günümüzün “funky” kayıtları: BaBaZula, Gevende, İhtiyaç Molası, Nekropsi, taze taze Dinar Bandosu, Dolapdere Big Gang ve hatta Selim Sesler! Hatta belki Hepsi, mutlaka Göksel, illa ki Aylin Aslım.

—————————————————————————————————————-

Hakiki eski45likler dinlemek için ala fırsat!

Ankara’da sekiz yıldır süren ve 32 kısım tekmili birden tam gaz eğlence vaat eden programımız, saz, caz, alaturka, alafranga, rock, Arabik havalar ve Yunan ezgilerini ve o anda aklımıza gelen başka şeyleri bir arada dinleyebileceğiniz, eski 45liklerden yeni CDlere bütün zamanların en eğlenceli şarkılarını, unutulmayan Yeşilçam filmleri ve melodilerini, demode pop şarkılarını, tangoları, kantoları, aranjmanları, beraber ve solo şarkıları, türküler ve oyun havalarını ve unuttuğunuz nice güzel hatta zaman zaman kötü şarkıları duyabileceğiniz bir curcuna…

Sözün özü: Plakların çıtırtıları eşliğinde eğlence sizi bekliyor!

—————————————————————————————————————-

3 Temmuz salı 20.15’ten itibaren MİSKET’te…

Misket Şarapevi, Sinan Paşa Mahallesi, Köyiçi Mektep Sokak no: 7’de.

Ama siz adrese bakmayın, tarifi çok kolay:

Beşiktaş Balıkpazarı’nın sonundaki büyük ve soyut ve gagası hariç kartala benzemeyen kartal heykelinin kuyruğunun olması gerektiği yönde ilerlerseniz ve ikinci sağ sokağa girerseniz köşedeki kiremit renkli binayı göreceksiniz. Kapı açık değilse tokmağı vurun, bekleyin. Gelip sizi alacaklardır!

Telefonu mu? Buyurun: (212) 227 59 23

—————————————————————————————————————-

Daha da malumat edinmek, fotoğraflara neyim bakmak isterseniz buyurunuz tıklayınız:

www.myspace.com/misketsarapevi

[Mail’in ekindeki fotoğrafları Fikret Bekler çekti. Teşekkür ediyoruz.]

(*) Misket, beş katlı, sevimli mi sevimli, döner merdivenli, duvarında incir ağacı biten, karakterli salonlara sahip şahane bir şarapevi. 204 yaşında küçük bir binacık aslında bu ama tam beş katı ve bir terası var! Ev yapımı organik şaraplar, Edirne işi börekler ve bilumum güzel peynir de cabası… Duvarlarda enteresan afişler ve tablolar, odalarda da bir sürü ıvır zıvır dolu. Bir taraftan sessiz sakin ama diğer taraftan güzel bir parti evi: Memnun kalacaksınız.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s