Sezen, Hrant Dink için söyledi

Sezen Aksu, BKM Açıkhava Konserleri’nin son gününde Açıkhava’yı dolduran binlerce kişiye müzik dolu bir gece yaşattı. Aksu, 14 Haziran’daki konserinde okuduğu ‘Mehmet’ şiirini dün ilk kez şarkı olarak seslendirdi. Şehitler için yazdığı şarkısını söylerken gözyaşlarına hakim olmakta zorlanan Aksu’nun yorumu izleyenlerden büyük alkış aldı.

Sahnede hayranlarıyla konuşmayı alışkanlık haline getiren sanatçı bu geleneğini yine bozmadı. “Üst üste konser verince çok korkuyorum” diyen Aksu şunları söyledi: Seyirci gelmeyecek sanıyorum. Ama bu konserden önce BKM’den dolu olup olmadığını sordum. ‘Merdivenleri bile satıyoruz’ cevabını alınca ferahladım.

Sezen, Hrant Dink için söyledi

‘MİNİK Serçe’ Sezen Aksu, Hrant Dink için yazdığı “Güvercin Ağıdı” isimli şiirini şarkı yaptı. Sanatçı, önceki akşam konserinde bu şiiri şarkı olarak seslendirdi. Bugünkü Dink cinayeti duruşması öncesi Aksu’nun söylediği şarkı, yürekleri dağladı. Ünlü sanatçı “Güvercinin Ölümü” isimli ağıdı Dink’in ölümü sonrası yazmış, bir bölümünü de eşi Rakel Dink’e taziye ziyareti sırasında okumuştu. İşte o ağıdın bir bölümü:

‘GÜVERCİN AĞIDI’

Bir daha açar mı karanfil korkusuz

Bir daha uçar mı güvercin şehirde

Yalancı güneşli bir ocak

Mübarek cuma gününde

Gitti cancağızım gitti!

Bitti son İstanbul…

(AKŞAM)

**

Kurt köpekleri Cano’yu parçaladı

Konserden bir gün önce çok sevdiği ve sık sık kendi konserlerinde oynattığı Cano isimli köpeğinin iki kurt köpeğinin saldırısına uğradığını söyleyen Aksu, “Ben sizleri şarkılarımla, esprilerimle güldürüp eğlendiriyorum ama aslına bakarsanız içim yanıyor. Benim sevgili köpeğim dün akşam, dolaştırılmak için çıkarılmıştı ve parkta iki kurt köpeğinin saldırısına uğramış. Paramparça olmuş garibim. Dün gece sabaha kadar onun başındaydım ve onun üzüntüsünü yaşıyorum” dedi.

Mehmet şiiri şarkı oldu

14 Haziran’da Sezen Aksu konseriyle start alan BKM Açıkhava Konserleri, geçtiğimiz akşam yoğun istek üzerine Sezen Aksu’nun iki gece üst üste sahneye çıkmasıyla son buldu. Açıkhava Tiyatrosu’nun merdivenlerinin bile dolu olduğu gecede yenilediği yaz repertuvarıyla sahneye çıkan Aksu, pek çok yeni parçasının yanı sıra Aşkın Nur Yengi ve Nilüfer gibi başka şarkıcılar tarafından seslendirilmiş şarkıları da söyledi. Açılış konserinde büyük ilgi gören ve çok konuşulan, “Yol Arkadaşım” şarkısı ile sahneye çıkan Aksu, “İzmir Yanıyor” ve “Kış Masalı”yla devam etti. Aksu, konserin ilerleyen saatlerine doğru seslendirdiği şarkıyla yüreklere seslendi. 14 Haziran’daki Açıkhava konserinde şehit düşen askerler için yazdığı “Mehmet” şiirini okuyarak ayakta alkışlanan Aksu, beste haline getirdiği bu şiiri önceki akşam gecenin sonlarına doğru ilk kez seslendirdi. “Mehmet” şarkısını seslendirirken gözleri yaşaran Aksu’nun ağlamamak için kendisini zor tuttuğu görüldü. Açıkhavayı dolduran yaklaşık 6 bin dinleyici ise bu şarkıyı dinlerken oldukça duygulu anlar yaşadı. Konserinde, söz ve müziği Onno Tunç’a ait şarkılara da yer veren Aksu, “Onno’nun şarkılarını benim canım arkadaşım Nilüfer de çok güzel okumuştu. Bugüne kadar onun sesi gibi bir ses duymadım. Çok seviyorum kendisini ve benim herşeyim diyebileceğim bir arkadaşım ama bazen keşke sesi bu kadar da güzel olmasaydı diyorum” dedi.

Önder Fırat’ı andı
Şarkı aralarında anılarını da anlatan Aksu, eski sevgilisi Önder Fırat’la yaşadığı bir yurt dışı seyehatini de seyirciyle paylaştı. Eski sevgilisinin son derece centilmen bir erkek olduğunu söyleyen Aksu’nun, “Allah yukarda, bana karşı son derece centilmendi, acaba yenisine de yapıyor mudur aynı centilmenliği” demesiyle Açıkhava’yı kahkahalar sardı. (HÜRRİYET)

***
NİLÜFER’E ÖVGÜ

Yoğun istek üzerine bir kez daha İstanbul Açıkhava’da sahneye çıkan Sezen Aksu konserde ilginç açıklamalarda bulundu. Milyonlarca insanın sesine hayran olduğu Aksu, Nilüfer’in sesini çok beğendiğini söyledi. Nilüfer için “Canım arkadaşım” sıfatını kullanan sanatçı “Onun sesini çok beğenirim. Onunki gibi bir ses rengi, onunki gibi bir gırtlak tanımadım” dedi. Aksu’nun ikinci itirafı ise besteleriyle ilgiliydi: “Şarkılarımı birileri için yazdığımı sanıyorlar. Böyle bir durum söz konusu değil.” (VATAN)

Reklamlar

Sezen, Hrant Dink için söyledi” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s