Başrolde Sezen Aksu…

Bütün aşıkların duygularının tercümanı olan Sezen Aksu şarkıları, bir filmde oyuncular yerine konuşacak! Diyalogsuz olarak çekilecek aşk filmi ‘O Kadın’, Minik Serçe’nin 19 şarkısı ile dile gelecek .

Televizyon yapımcısı Ahmet Çelenk, sinema sektöründe daha önce örneği görülmeyen diyalogsuz bir sinema filmine yapımcı olmak için kolları sıvadı! Çekimleri 1 Ağustos’da başlayıp 6 hafta devam edecek olan ‘O Kadın’ adlı filmde, duygular oyuncuların konuşmalarıyla değil; Sezen Aksu’nun şarkılarıyla anlatılacak!

EROL GÜNAYDIN DA VAR
Hiç diyaloğun yer alamayacağı bu aşk filminde, seyirci hikayeyi her sahneye uygun olarak seçilip çalınacak 19 Aksu şarkısıyla hissedecek. Filmin yazarı ve yönetmeni olan Korhan Bozkurt, Sezen Aksu’dan onay aldıktan sonra Ahmet Çelenk’in yapımcı olarak projede yer almayı kabul ettiğini söylüyor. Hazırlıkları 2 yıldır devam eden filmde tek sözlü anlatım, 5 dakika süreyle usta oyuncu Erol Günaydın’ın olacak. Ocak ayında gösterime girmesi planlanan ‘O Kadın’da başlıca rolleri Göksun Çam, Tardu Flordun, Burhan Öçal, Burak Hakkı ve Şebnem Dönmez paylaşacak. Film, küçüklüğünde bir aile dramı yaşamış olan genç ve başarılı bir moda tasarımcısı kadının, büyüdükten sonra yaşadıklarını konu alıyor.

İKİNCİ KADIN…
İki aşk arasında kalan kadının geçmişindeki yaralar onda büyük çelişki yaratır. Bütün bu yaşananlar kadın için tek bir çözüm yolu bırakır. Eğer hayatta seçim mecburi ise, acı sabittir! Filmde kadının hangi acıyı seçeceği; mantıkla mı yoksa duygularıyla mı hareket edeceği güçlü bir anlatım ile işleniyor.

Sezen beğenmezse yeni baştan çekeriz!

Televizyon programları, reklam filmleri ve video klip yapımıyla uğraşan Videotek’in sahibi Ahmet Çelenk, ilk kez bir sinema filmine yapımcı olduğunu ve bu projeye çok güvendiğini anlatıyor: “Dünyada ilk kez çekilecek diyalogsuz filme çok güveniyorum. Filmi Sezen Aksu’nun beğenmemesine ihtimal vermiyorum ama beğenmezse de yeniden çekeriz!”

* Neden Sezen Aksu şarkıları?
O, bu ülkenin gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarından. Şarkılarını 10 yaşındakiler de dinliyor 70 yaşındakiler de. Bu toprağın insanlarının duygularını anlatan bir kadın. Böyle bir film yapılacaksa bu ülkede Sezen Aksu’dan başkasının şarkıları için yapılamazdı.

* Filmde hangi sahnelerde hangi Sezen Aksu şarkıları kullanılacak?
Detayı anlatmayalım şimdiden ama 19 Sezen şarkısı arasında ‘Farkındayım’, ‘Gidemem’, ‘Herkes Yaralı’, ‘Git’, ‘Ahdım Olsun’, ‘Yanmışım Sönmüşüm Ben’ gibi şarkılar var. Mesela bir hastane sahnesi var; duygulu ve iç parçalayıcı bir sahne. Orada ‘Yarası Saklım’ çalacak.

SEVİŞME SAHNESİZ AŞK FİLMİ

* Yapımcı olarak diyalogsuz sinema filmi projesine nasıl cesaret ettiniz?
Ticari bir boyutu var tabii. Türk Sineması’nda son 3 yıldır bir kaos var. Bir filmin izlenmesi için ya komedi olmalı ya da bir yerinde sevişme sahnesi bulunmalı gibi bir anlayış var. Bunu yıkmak istiyoruz. Filmimiz, sevişme sahnesi olmayan bir aşk filmi.

* Projenin oluşumu aşamasında Sezen Aksu’nun katkısı oldu mu?
Çalışmaları Sezen’e tabii ki izleteceğiz. Beğenmediği bir sahne olursa yeniden çekeceğiz. Filmi beğenmezse de aynı şey geçerli!

* Bizim amacımız; her biri ayrı hikayeler anlatan Sezen şarkılarının duygularına görüntüler çekmek.
* Şarkılarla her şeyi anlatacağız! Filmlerde her şeyi diyaloğa bağladığınız zaman duygu ikinci planda kalıyor. Bu filmde herkes kendi yaşamından, aşklarından bir şeyler bulabilecek.

BÜTÇESİ YÜKSEK!
* Filmde sadece toplamda 4-5 dakika olacak bir anlatıcı konuşması var. Aralarda da Erol Günaydın anlatacak. Mesela bir filmde hapishaneden çıkan adam “Ben 5 yıl içeride yattım kardeşim” diyor. Anlıyoruz ki, 5 yıl içeride yatmış. Biz bunu diyalogsuz anlatacağız.
* Bu yaptığımız Türk Sineması için de bir dönüm noktası olabilir! Biz de diyalog basitliğine kaçılarak güçlü anlatımlardan uzak duruluyor. Öyle etkili bir sahne konulur ki; diyaloglu filmde olandan daha güçlü anlar seyirci. Filmi reklam kalitesinde çekeceğiz biz…
* Konusu gereği zengin yerlerde geçecek. Durumu iyi insanların hikayesi biraz. Çok sayıda kostüm yapıyoruz. Herhangi bir cast ajansından gelenlerin kullanılamayacağı bir film bu. Yüksek bir bütçeyle çekilecek.

(SABAH)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s