Sesimizi duyurmak için biz de Barış gibi ölmeli miyiz?

‘Gidiyorum Sensizliğe’ adlı ilk albümleriyle beğeni toplayan ‘5. Element’ grubu dertli: TV’de hep aynı insanlar var. Oysa biz klibimizi bile zor döndürüyoruz. Kendimizden bahsettirebilmek için bizim de Barış Akarsu gibi ölmemiz mi gerekiyor?..

Kız Sen Manyak Mısın? Biraz Oynak Mısın?’ diye başlayan ‘Melike’ adlı parçalarıyla müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan ‘5. Element’ grubu, son günlerin en popüler rock grupları arasında yer alıyor. 2002 yılında kurulan grup; Ersen Köse (vokal), Raşit Pekmezci (gitar-back vokal), Naci Başocak (bas gitar-back vokal) ve İlkay Canaydın’dan (davul) oluşuyor. Grup üyeleri, rock ve magazin dünyasıyla ilgili görüşlerini şöyle sıralıyor…

BOŞ YERE ELEŞTİRİLDİK
* Albümümüzün en çok ses getiren şarkısı ‘Melike’yi bir Anadolu meyhanesinde gördüğümüz bir dansöze yazdık. Parçaya rockçılardan tepki geldi. Şarkı 9- 8’lik olduğu ve darbuka ezgilerini içerdiği için söylemediklerini bırakmadılar. Duman’ın ‘Masal’ adlı parçası, MFÖ’nün ‘Ele Güne Karşı’sı da 9- 8’lik. Türkiye’de müziğe özgürlük yok! Oysa Amerika’da ve Avrupa’da rock müzisyenleri şarkılarının içinde küfür bile ediyor. Başbakanı, hükümeti eleştirebiliyor. Biz en fazla ‘Sen manyak mısın?’ diyebiliyoruz.
* Popstar Alaturka’ adlı yarışmanın finalinde sahneye çıkıp tek bir parça söyleyecektik. Bize tek parça için sahneye 2 davul kurulamayacağını söylediler. Biz de, bizden önce sahne alacak Gripin’den davullarını kullanabilmek için izin istedik. Davullarını bize vermediler. Şoke olduk. Onlar yüzünden programa çıkamadık. Biz asla böyle bir şey yapmayız. Gripin grubu, şarkılarında boşuna sevgiden bahsetmesin.
* Bu albümü ne zorluklarla yaptığımızı insanlar bilmiyor. Burada 5-6 senelik bir emek var. 30-40 YTL’ye Taksim’de sahneye çıkıyorduk, müzik aletlerimiz yoktu. Bu zorlukları çeken sadece biz değiliz. Taksim müzik piyasasında hala çok az paralara sahneye çıkan, yetenekli arkadaşlar var.

MÜZİĞİN MAFYASI VAR!
* Klibimizi televizyonlarda döndüremiyoruz. Barış Akarsu da öldükten sonra şöhret oldu. Onu hiç göstermeyen televizyoncular bir anda kliplerini kullanmaya başladı. Sesimizi duyurmak için ölmemiz mi gerekiyor? Türkiye’de müzik sektörünün mafyası var. Rockçılar, popçulardan daha çok konser veriyor ama ekranlarda hiçbirini göremiyoruz.

5. Element, toplumunDemet Akalın’ı tokatla-ması gerektiğini söyledive ekledi: “Demet Hanım,Shakira konseri çıkışında,Shakira’yı eleştirdi. Sengit önce öyle bir konserver, o kadar in-sanı bir araya toplaondan sonra mil-leti eleştir. Senkimsin? SenShakira’yıeleştirebilecek birinsan mısın?” eleştiriyor?

Ekranda hep Gülben Ergen, Hülya Avşar, Hande Yener ve Demet Akalın var. Ülkede müzik yapan başka kimse yok mu? Türkiye’de pop müzik iki slogan laf ve arkasında ‘dımtıs’ ritmle yapılıyor. Hande Yener, ‘bakkal müziği’ lafını ortaya attı. O nasıl müzik yapıyormuş, merak ediyoruz. O tarz müzik bize hitap etmiyor. Televizyonda kendi klibimizi izlemeye çalışırken zehirleneceğiz. Türkiye koyun sürüsünden mi oluşuyor? Televizyonu kapattıktan sonra ayran içiyoruz zehirlenmeyelim diye…

(GÜNAYDIN)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s