Nilüfer 3 bininci konserinde coşturdu!

Nilüfer önceki akşam, Harbiye Açıkhava’da sahne aldı. 35 yıllık sanat hayatındaki 3 bininci konserini veren güzel şarkıcı, kendisini dinlemeye gelen 4 bin kişiye unutulmaz anlar yaşattı. Konserini 45’er dakikadan oluşan 4 bölüm halinde gerçekleştiren ve yaklaşık 40 şarkı seslendiren sanatçı, repertuvarını internet sitesinde yaptığı oylamaya göre oluşturduğunu söyledi. İşte Naim Dilmener’in kaleminden konser izlenimleri:

MİNİKLER DUYGULANDIRDI
Yıllar sonra sahneye çıkmanın heyecanını yaşadığını belirten ünlü sanatçı, konserine ‘Yine Yeni Yeniden’ adlı parçasını seslendirerek başladı. Nilüfer, kendisini dinlemeye gelenler arasında Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nın çalışanlarının ve Bolluca Köyü’nden çocukların da olduğunu görünce duygulandı. Çocukların kendisine verdikleri çiçekleri sevinçle kabul eden güzel sanatçı, minik hayranlarına, teşekkür etti ve onları öptü.

KAYAHAN’A TAŞ ATTI
Konserde Onno Tunç’un ‘Tutsak’ adlı parçasını da yorumlayan Nilüfer, “Bu şarkıyı Sezen’den sonra okumak cesaret ister” diye konuştu. Aralarındaki hukuk savaşına rağmen repertuvarında Kayahan’ın şarkılarına da yer veren sanatçı, ‘Asırlardır Yalnızım’ adlı parçayı söylerken şöyle konuştu: “Ben susayım, bu şarkıyı siz söyleyin. Yakında yasak gelecek ve bu şarkıyı söyleyemeyeceğim. Siz şimdiden antrenman yapmış olun. Siz bu şarkıları hep sevdiniz. Bunlar sizin şarkılarınız. Gerisi önemli değil!”

3 saatten fazla sahnede kalan Nilüfer, konser boyunca Arzu Kaprol imzalı 4 farklı kıyafetle hayranlarının karşısındaydı. Adeta mini bir defile yapan ünlü sanatçı, sahneye adımını kırmızı şifon bir elbiseyle attı. Konserin ikinci bölümüne ise swarovski taşlarla süslü mavi bir tuvaletle başladı. Ardından da gelinliği andıran beyaz bir kıyafet giydi.

TAYTLI HALİNİ YADIRGADI
Konserin son bölümüne siyah tayt üzerine siyah bir bluz giyerek çıkan ve asi bir görünüme bürünen Nilüfer, hayranlarına, “Bu kıyafeti giydiğim için pişmanım. İçeridekilerin gazına geldim. Beğendiniz mi?” diye sordu. Hayranlarından “Sen her halinle güzelsin” cevabını alan sanatçı, “Bir konserin başındaki halime bakın bir de şimdiki halime. Bu kıyafetle romantik parça okunmaz” diyerek, konserin 4. bölümünde hareketli parçalarını seslendirdi. (SABAH)

***

Mavilimiz aşk yolumuz sahilimiz

Naim Dilmener / MİLLİYET

Most’un bu yılki Açıkhava konserlerinin kapanışını Nilüfer yaptı. Tam 35 yıldır (ilk plağını, 1972 yılında yayınladı Nilüfer; ”Kalbim Bir Pusula/Ağlıyorum Yine”) popüler müziğimizin en en en vazgeçilmez isimlerinden biri olan Nilüfer’in bu konserinin üç bininci konser olduğu-olacağı söyleniyordu, öyle geçilmişti basın bültenleri. ”Bu nasıl sayılmış olabilir; hangi obsesif bunun kaydını tuttu?” diye düşünülmekteyken de, Elif Berköz Ünyay konuyu netleştirecek soruyu sordu Nilüfer’e. Milliyet’te bir on gün kadar önce yayımlanan röportajda vardı bu ‘takıntı’nın cevabı: ”Üç bin temsili bir rakam tabii. Şu ana kadar verdiğim konserlerin yaklaşık olarak sayısı. Üç bini bile geçmiş olabilirim. İlk kez 1973’te Antalya Festivalinde sahneye çıktım. Playback yaptım. Canlı şarkı okuduğum ilk konserim, 1974’te İzmir Fuarı’ndaydı.”
Temsili ya da takribi olarak üç bininci konser olan son konserde Nilüfer, popüler müzik dünyası için neden vazgeçilemez olduğunu bir kere daha gösterdi. Buğra Uğur’un yönetimindeki orkestra eşliğinde seslendirdiği her şarkıda hem kendinden geçti, hem de seyircileri kendinden geçirdi. Şarkı söylemek üzere dünyaya gelmişlerdendi Nilüfer, yani seçilmişlerden; şarkı söylerken var olduğunu hissediyor-hissettiriyordu. Ruhunu boydan boya katarak söyledi her şarkısını; dilinden dökülen her söz, her dize sahiciydi. Berrak ve sahici; bir inci tanesi kadar da kıymetli ve emsalsiz.

Yine yeni yeniden

Bir Onno Tunç şarkısı ile açıldı konser, ”Yeniden Sev” ile. Kısa bir süre önce yayınlanan ”Onno Tunç Şarkıları” albümünde Sezen Aksu tarafından seslendirilmiş (ama bu sefer adı, şarkının yer aldığı Nilüfer albümünün adıyla karıştırılarak, ”Yine Yeni Yeniden”e ibla€ edilmiş) bu şarkı, Onno Tunç’un ünü dışarı da taşmış şarkılarından (Gipsy Kings tarafından söylenmişti) biriydi ve bir konseri açmak için de ideal bir şarkıydı. Yeteri kadar enerjik, hızlı ve keyifliydi. Bu parlak başlangıcın ardından ”Yolcu Yolunda Gerek” geldi; sonra da Nilüfer’i bir yaratıcı, bir şarkı yazarı olarak da bize sunmuş son albümünden iki şarkı: ”Karar Verdim” ve ”Unutmuyor Sevdan”. Bu iki şarkı ile birlikte bütün Açıkhava, tek bir ses, tek bir nefes haline geldi ve Nilüfer’e eşlik eden dev bir koroya dönüştü.
Bu konserde yalnız değildi Nilüfer; konukları vardı, hem de birbirinden renkli konuklar. Sanatçı önce sahneyi birkaç başka genç şarkıcı ile de desteklenmiş vokalistlerine bıraktı. Aralarında geçen yıl, aşağı yukarı bu tarihlerde İskenderiye Akdeniz Şarkı Yarışması’na katılıp ikincilik elde etmiş olan Nazlıhan Başak İlhan’ın da bulunduğu genç vokalistler, Abba şarkılarından oluşan bir medley söylediler; içinde ”Dancing Queen”, ”Mamma Mia” ve birkaç başka Abba şarkısı daha olan bir medley.

Seyircilerin arasına indi

Gecenin bir diğer konuğu da Vokaliz’di, memleketin ilk ve tek ”a capella” grubu yani. Nilüfer ve Vokaliz, birlikte (ama orkestrasız) söylemek için zor, çok zor bir şarkıyı seçmişlerdi; Nilüfer’in adlı adınca anmadığı, ”eski dost” olarak anmayı tercih ettiği Kayahan’ın ”Geceler”ini. Hem Nilüfer hem grup, müthiş bir biçimde kalktı bu zor görevin altından. Sonra sahne Vokaliz’e kaldı bir süre için ve onlar da bu ‘süre’yi biraz fazla uzun tuttular, kâh arabesk yaptılar kâh rap attılar-tuttular.
Sonra sıra tekrar Nilüfer’e geldi; bir kere daha kıyafet değiştirmişti sanatçı ve bu sefer sahneyi terk edip seyircilerin arasına da indi. Seyircilerin baş köşesinde (yani A1 diyebileceğimiz bir koltukta) Hıncal Uluç vardı; Nilüfer şarkısını söyleyerek merdivenlerden süzülürken Uluç’a samimi bir selam çaktı. Ardından da diğer ünlü hayranlarına; gösteri dünyasının en mert, en kadirbilir menajerlerinden Lisa Tuna’ya, Nilüfer’i keşfetmiş, elinden tutup Odeon grubuna götürmüş, ilk plağını yaptırmış yüce gönüllü prodüktör Nino Varon’a, genç kuşağın en yetenekli seslerinden Yonca Lodi’ye ve birkaç başka konuğa daha selam verdi ya da önlerinde özel olarak durup şarkısını söyledi.
Genç kuşak yorumculardan Özgün de konukların arasındaydı ve Nilüfer, genç kardeşine bir jest yapıp onu da sahneye davet etti. ”Elveda”yı seslendirdi Özgün; o çoğu insanı kendisine hayran bırakmış güçlü sesi ile seslendirdi ve şarkı bitince Açıkhava alkıştan resmen inledi.
”Sensiz Yıllarda” ve ”Boş Sokak” gibi Ajda Pekkan hit’lerini de seslendirdi Nilüfer, Ajda Pekkan’ın ”Aldatma” olarak Türkçeleştirdiği ”Ancora Ancora Ancora”yı da. Pekkan’ın tiz seslerinde çok zorlandığı bu şarkıyı Nilüfer çok usta, çok profesyonelce söyledi. Tabii ki ”Yemin Ettim”, ”Mavilim” gibi baba hit’ler de vardı repertuvarda; içinde ”Eğrisi Doğrusu”, ”Gözün Aydın” ve ”Hey Bakar mısın?”ın da bulunduğu bir medley de. ”Çok kaldım sahnede, kaç şarkı söyledim kim bilir?” deyip veda ettikten hemen sonra tekrar sahneye geldi Nilüfer; alkışlar dinmek bilmiyordu çünkü. Biraz ”Aşk Kitabı”nı söyledi, ardından da seyircilerin büyük bir bölümünün tempo tutup istediği ”Erkekler Ağlamaz”ı.
Sonra da selamını verdi ve bir kuğu gibi süzülerek kulise çekildi. ”Bir kuğu gibi” tanımlamasını hak edecek Nilüfer’den başka bir sanatçı da pek yoktur ya da fazla değildir; gerçekten bir kuğu gibi, Tanrı’nın hikmetinden sual olunmayacak yaratıcılığı sonucu, bülbül sesli bir kuğu gibi.
Çok yaşa sen Nilüfer; çok çok yaşa ve sesin bu memlekette bir 35 yıl daha çınlasın, keyfimize keyif, mutluluğumuza mutluluk katsın.

GECENİN TAVAN NOKTASI
”Kim Arar Seni” dakikaları; bu şarkı sırasında resmen yer yerinden oynadı.

GECENİN TABAN NOKTASI
Vokaliz’in ”Tutun kollarımdan düşerim şimdi”li arabesk farsı, ya da tablosu, ya da parodisi. Grubun, ”Yalnızca şarkı söylemek bizi kesmez, biz Cem Yılmaz’ın da yerine talibiz” demeye getirdiği bir noktaydı bu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s