‘Başıbozuk’ olarak döndüler

İki buçuk yıl teneffüs sonrası Mor ve Ötesi, remix şarkılarını toparlayarak yeniden albümlendi. İşte Radikal’den Elif Türkölmez’in Harun Tekin ve Kerem Kabadayı ile kısa bir röportajı:

Albümün adı neden ‘Başıbozuk’?
Harun Tekin:
‘Delirium FM’ diye bir sitemiz var bizim, onunla uğraşırken ortaya çıktı. Deli sözcüğünü içeren birtakım kelime oyunları yapıyorduk. Sadece Türkçe’de değil, başka dillerde de bu sözcüğün açılımlarını araştırıyorduk. O sırada çıktı. 

Osmanlı’daki ‘başıbozuk’ kavramından bakarsak, sivilliğe vurgu yapan bir anlamı da var mı?
Harun Tekin: Var tabii ki. Özel olarak ona vurgu yapması için seçmedik ama güzel bir örtüşme oldu.
‘Önceki albümlerden daha çok şarkı olsaydı iyi olurdu’ eleştirileri var.
Harun Tekin: Geçmiş albümlerle ilgili şöyle bir sorun var. ‘Dünya Yalan Söylüyor’ albümünden öncekilerin kanal kayıtları yok. Olanlar da çok sağlıklı, dijital kayıtlar değil. O yüzden onlar üzerinde çok uğraşamadık. Mesela ‘Deli’nin TRT stüdyosundaki tanıtım gecesinde çaldığımız kaydının remix’ini yaptık. Canlı kayıtlar da oradan.

R.E.M. konserindeki setlist’e benziyor albüm için seçilen şarkılar. Konserde “Bizi dinlemeye gelmediniz biliyoruz, R.E.M.’e geldiniz” dediniz bir yerde. Niye söylediniz onu, büyük bir grubun önünde çıkmanın verdiği duyguyla mı?
Harun Tekin: Yok, öyle demedim. “Biz de R.E.M. dinleyerek büyüdük, biz de onları bekliyoruz” dedim. Hatta bir akor gösterdim, do diyez minör, R.E.M.’den öğrendik diye… Zaten oraya gelen kalabalık bizim için de gelmiştir şüphesiz. Hatta ben bir sürü kişiden “Siz daha iyiydiniz” cümlesini duydum; “Biz sıkıldık R.E.M.’den” diyen de oldu. Bence esas mesele o konserde gerçek R.E.M. dinleyicisinin olmamasıydı. 
Dünyadaki R.E.M. konserlerine bakarsanız, dinleyici kitle İstanbul’daki konserdeki kitleden farklıdır.
Kerem Kabadayı: O biraz yorum olmuş. Öyle bir şey hissetmedik.
Harun Tekin: Ya, bazen öyle şeyler duyuyorum ki, artık şaşırmıyorum. Geçen gün biri “Siz niye McDonalds’da imza günü yaptınız, yakışıyor mu?” dedi. Kaldım, bir şey diyemedim. McDonalds’ın önünde başka bir şey yaptık biz, onu hatırlıyor olabilir belki. 

SOS adlı bir proje kapsamında oradaydınız. SOS havada kalmış bir iş değil mi sizce de? “Politik bir proje olmazsa gelmem” diyen Michael Stipe için uydurulmuş bir iş gibiydi…
Harun Tekin: Evet, adamlar böyle bir şey istemiş. Baktığın zaman, insan hakları ihlalini o konseri düzenleyenler ya da gelenler mi yapıyor? Hayır. Ama yine de iyi bir şeydir. İnsanlar hem sevdiği grupları dinledi, hem de bir projeye destek verdi.
Kerem Kabadayı: Orada ÇYDD falan vardı düşünsenize. Politik olmayan gruplar olduğu halde insanlar böyle bir şeyden rahatsızlık duydu. Pozitif, o alana Barış Meclisi’ni, TAYAD’ı ya da daha politik STK’ları toplasaydı ne olacaktı? Ne kadar ekmek o kadar köfte… Oraya gelen kimse de daha politik gruplar olsun demedi. Sizin bizim gibi insanların hoşuna gitmez tabii ama gerçekten o kitlenin çok da umurunda değildi. Bence Af Örgütü ya da Greenpeace dışında doğru dürüst politik söyleme sahip grup yoktu orada. 

Size de grubun fazlaca politik misyonu var gibi geliyor mu? Yani, şarkılarınızla derdinizi anlatmanız mümkün ve yeterli değil mi?
Kerem Kabadayı: Yaptığınız şarkılar Mor ve Ötesi’ne ait oluyor. Yani altındaki imza dört kişilik. Bireysel bir şey söyleme ihtiyacı hissettiğinizde yazarak, konuşarak ifade ediyorsunuz bunu. Sonuçta hepimiz birer bireyiz; Harun’un programda konuştuklarına ben belki imzamı atmam ya da o benim dergide yazdığım yazıya imza atmaz. Bu çok normal bir şey. Politik duruşu olan insanlarız ve elbette bu konuda bir şeyler yapacağız. İnsanlardan da büyük bir tepki almıyoruz, böyle yapmayın demiyor kimse. Biz kendimizi eleştiriyoruz zaten.
Harun Tekin: Bizim yolumuz müzikal anlamda grupta birleşiyor ama politik anlamda birleşmiyor olabilir, bilemiyoruz. Muhalif söylemimize yönelik eleştiri eğer, ‘Daha iyisini yapın’ şeklinde gelirse ne güzel. Ama ‘Yapıyorsunuz da ne oluyor? Siz şarkılarınıza bakın’ derlerse o eleştiriyi kaale almıyoruz. Çoğu kez kapalı söyleşilerde, medyaya yansımayan işlerde insanlarla daha güzel ilişki kuruyoruz. Medyaya yansıyınca sanki çok fazla politik demeç veriyormuşuz gibi görünüyor. Siyasetin dünyası problemli bir dünya. Orayla ilgili bir şeyler söylediğimizde ister istemez sevimsiz görünüyoruz, biliyoruz. Başka arkadaşlarımız da biraz daha topa girseler, biz bu kadar politik görünmeyeceğiz.
Kerem Kabadayı: Aslında ‘Dünya Yalan Söylüyor’ dışında, diğer albümlerde klişe anlamıyla politik şarkımız yok ama hâlâ öyle bir imajımız var. Algıda seçicilik durumu herhalde. Ama insanların kafasında Mor ve Ötesi, sadece politik şarkı yapan bir grup olursa orada sorun var. Biz albümün yanında politik el kitabı falan vermiyoruz.
Harun Tekin: Bir de bizim grupta şöyle bir farklılık var. Birden fazla insanın söyleyecek bir şeyi olması bizi diğer gruplardan ayırıyor. Başka gruplarda bir kişi olabilir ama bizde herkes ‘konuşabiliyor’ ve sanırım biz bu durumumuzla baş etmeyi öğreniyoruz. Bizi o kadar çok yerden çağırıyorlar ki, çoğuna gidemiyoruz bile. Sadece müzisyen olarak algılanmak istemem çünkü başka özelliklerim de var benim. Ama sadece politik insan olarak da algılanmak istemem. 

‘Ne habersin ne Türk’sün’ diyordunuz ‘Cambaz’da, şimdi Habertürk’te program yapıyorsunuz… Nasıl oldu bu iş?
Harun Tekin: ‘Cambaz’, sadece Habertürk’ün üstüne giden bir şarkı değildi. Bir yerden yola çıkan ve genel medya eleştirisi yapan bir şarkıydı. Şarkıdan ‘Habertürk’ü boykot edelim’ manası çıkmıyordu, onu bir kere belirteyim. Evet, bu eleştiriyi ben de düşünüyorum, ultra pişkin biri değilim. Eleştiri gelmeden önce ben zaten fark ettim. Ama burada bir çelişki yok bence. Herhangi bir kanala çıkıp, bir elime Amerikan bayrağı, bir elime Türk bayrağı alıp, ‘Irak’a gidelim’ falan deseydim, bu çelişki olurdu. Ortaya bir şey çıkıyor sonuçta, beğenilir beğenilmez ama önemli olan ortaya bir şey çıkarmak. ‘Kısa Devre’ programı da bu anlamda önemli. Üçü de televizyoncu olmayan kişiler tarafından, televizyonda doğru bir iş yapılmaya çalışılıyor. O programda çok hoşuma gitmeyen şeyler olursa, o ayrı bir konu. Ama ben çok şey öğreniyorum bu deneyimden.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s