45’liği de ‘Issız Adam’ mı icat etti?

Film ve dizilerin pompaladığı eski şarkıların hatırlanması yanımıza kâr. Lakin 45’likleri, çalındığı partileri de Çağan Irmak icadı sanmak reva mı? İşte müzik yazarı Murat Meriç’in Radikal Cumartesi’den yılın filmi Issız Adam ile ilgili izlenimleri:

Son günlerde İstiklal Caddesi’nde dolandıysanız, tek bir şarkının ortamı ele geçirdiğine şahit olmuşsunuzdur: ‘Dilerim ki mutlu ol sevgilim/Ben olmasam bile hayat gülsün sana…’ sözlerini haiz bu şarkı, 1975’te Ayla Dikmen tarafından seslendirilmişti. Memlekette yapılmış en güzel aşk şarkılarından biri ve bir film sayesinde yeniden gündeme geldi. Sadece o değil; Nil Burak’ın ‘Yalnızım Ben’i, Semiramis Pekkan’ın ‘Bana Yalan Söylediler’i ve hatta Mishel Fugain’in ‘Une Belle Histoire’ adlı şarkısı da… ‘Une Belle Histoire’, fragmanda karşımıza çıkmıştı; filmi izlediğimizde gayet dokunaklı bir sahnede kullanıldığına şahit olduk. Filmimiz son günlerde ortalığı kasıp kavuran ‘Issız Adam’: Çağan Irmak’ın yeni marifeti! 

Irmak, ‘Mustafa Hakkında Her Şey’le hayatımıza girdi, bir dönem dizisi olan ‘Çemberimde Gül Oya’yla gönül tahtımıza kuruldu. ‘Babam ve Oğlum’, memleketin yarısından çoğunu ağlatan film olarak tarihe geçti. Sonrasında yaptığı ‘Ulak’la ne demek istediği pek anlaşılamadı ama ‘Issız Adam’la yeniden adından söz ettirdi. Bu yazıda ‘Issız Adam’dan söz etmeyeceğiz ama şunu söylemeden de duramayacağız: Film, bir klişeler toplamı! Hele bir son 15 dakika var ki, toparlandı dediğiniz anda en olmadık şeylerle üzerinize geliyor ve sizi boğuyor. Çekinmeden söyleyeyim: Eski şarkılar ve Melis Birkan filmi kurtaran iki öğe. 

Gaffur’dan ‘Minik Kuşum’
Kimi şarkıları yeniden su yüzüne çıkarmış olması filmin iyi yanı. İlk değil esasen, ‘Çemberimde Gül Oya’ ile başlayan bir akım bu. Hakkını teslim etmek gerek: ‘Çemberimde Gül Oya’da şarkılar yerli yerinde kullanılmıştı. Nilüfer’in ‘Son Âşık’ından Erkin Koray’ın ‘Sevince’sine pek çok şarkı bu diziyle hatırlanınca diğer diziler bu alanı sömürdü. Ayten Alpman’ın ‘Ben Varım’ı ‘Aliye’de kullanılınca Alpman yıllar sonra yeniden üne kavuştu, hatta yeni bir albüm yaptı! Bir zamanlar ortalığı kasıp kavuran Mavi Işıklar şarkısı ‘İyi Düşün Taşın’ bile ‘Avrupa Yakası’nda kullanıldıktan sonra dikkat çekti. Şarkının ‘Gaffur’un şarkısı’ olarak arandığına, internette kimi sitelerde ve hatta kasetçi vitrinlerinde ‘Gaffur’dan ‘Minik Kuşum’ şarkısı geldi’ yazıldığına bizzat şahit olduk.

Rimski-Korsakof’un yüz yıllık ‘Şehrazat’ını ‘Binbir Gece dizisinin müziği’ etiketiyle piyasaya süren ‘ciddi’ firmaların olduğu bir ülkede buna şaşırmak abes elbette. ‘Anlamazdın’ın yeniden popüler olması, Ayla Dikmen’in birkaç yıl önce yayınlanan ‘Senle Sonsuza Kadar’ albümünü de ister istemez gündeme getirdi. Bir Ayla Dikmen albümünün satıyor olması çok iyi bir şey lakin albümün kapağına alelacele iliştirilmiş ‘Issız Adam filminin finalinde çalan şarkı bu albümde’ yazısı canımızı yakıyor.

Filmde çalan şarkıların toplandığı albüm de vizyonu takiben piyasa sürüldü. Ancak bu albüm o kadar aceleyle hazırlanmış ki, jenerikte çalan ‘Bana Yalan Söylediler’in temiz bir kaydını arama zahmetine bile girilmemiş. Şarkıyı dinlemeye başlıyorsunuz ve yatak odası sesiyle yapılmış ‘Bir zamanlar…’ anonsuna maruz kalıyorsunuz. Bu anons, internette eskileri değerlendirme amacıyla kurulmuş Birzamanlar.net’te yer alan kayıtlara konuyor. Korsanı, gereksiz kopyalamaları önlemek için kayıtlar bilerek kalitesiz tutulmuş ve her birinin içine anons yerleştirilmiş. ‘Issız Adam’ CD’sinde bu siteden alınmış kalitesiz bir kayda rastlamaksa bizi afallatıyor.

Bir keşfin tarihi
Filmin giderek bir fenomen olmasında köşe yazarlarının katkısı büyük. Film hakkında yazanlar, ağız birliği etmişçesine ‘eski şarkılar’ meselesinden dem vuruyor. Örneğin Cengiz Semercioğlu, ‘Son yılların en iyi aşk filmi’ cümlesiyle nitelendirdiği ‘Issız Adam’ın bu şarkıları, plakları ve pikapları yeniden hatırlattığını, bunda da Çağan Irmak’ın büyük katkısı olduğunu yazdı. Mehmet Y. Yılmaz, filmin ‘İçindeki 45lik canavarını uyandırdığından’ dem vurdu. Ömür Gedik işi daha da abartmış, “Çağan Irmak, sinema dünyasının Sezen Aksu’su bence” cümlesini kurduktan sonra, kullanılan şarkılara değinmiş ve Irmak’ın yeni bir akım başlatacağını iddia etmiş. Yıllar önce yönetmenin evinde bir eski şarkılar partisine katıldığını söyleyen yazarımız, Irmak’ın bu şarkıları Babylon’a da taşıdığını sanki ilkmiş gibi anlatıyor.

Oysa bu memlekette ‘eski45likler’ partileri yıllardır yapılıyor. Naim Dilmener’in 90’ların ortalarından bu yana olan çabasını, bu partileri Babylon’a taşıyan ilk DJ olduğunu ya da Olcay Tanberken’in değişik radyo ve kulüplerde bu şarkıları çaldığını bilmiyor olmak mümkün mü?
İsimleri artırmak olası çünkü bu partiler bir dönem ortalığı kasıp kavurmuştu. O kadar ki, bu satırların yazarı bile 10 yıldır sürdürdüğü ‘eski45likler’ partilerine (taklitlerinin artmasından dolayı) yeni bir biçim verdi ve ‘Türk-iş Funk!’ adıyla farklı bir kulvara soktu. Tevazu sahibi olmanın yeri ya da zamanı değil galiba; eski şarkılar yıllardır sayemizde ortalıktayken ve hatta modası geçiyorken bu filmle yeniden ve arsızca ‘keşfedildi’.

Nitekim, filmden hemen sonra sosyetik bir kulüpte alelacele kotarılmış bir ‘taş plak partisi’ yapıldığını, bunun magazin sayfalarında çok yeni bir şey gibi sunulduğunu da gördük. Partinin adına, biçimine takılmasak bile iddiasına takılıyoruz: ‘Eski plakları dolaptan çıkarma zamanı geldi’ mealindeki iddia, bize yıllardır uzayda yaşadığımız hissini veriyor.
‘Issız Adam’ hezeyanında yıllardır para etmeyen Nil Burak plaklarının mezat sitelerinde 77 YTL gibi rakamlara satılmasını gözlerimiz faltaşı halde seyrediyoruz. Burak’ın bir assolist edasıyla ortaya çıkışını ve ‘Bir zamanların en büyüğü bendim’ minvalli sözlerini de aynı şaşkınlıkla karşılıyoruz elbette.

Meselenin özü, kendini bilmek için biraz durup etrafa bakmakta fayda var galiba…

Murat Meriç (Radikal)

Reklamlar

45’liği de ‘Issız Adam’ mı icat etti?” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s