“Issız Adam’ın albüm ödülü kime verilmeli?”

Gösterime girdiği haftadan itibaren sinema salonlarını dolduran yılın filmi Issız Adam’a ilişkin olumlu ve olumsuz değerlendirmeler sürerken, Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu filmin piyasaya çıkan ve yine film kadar büyük ilgi gören soundtrack albümüne ilişkin yeni bir tartışmayı daha başlattı. İşte o yazı:

Müzik sektörünün yıllardır yaşadığı çöküşü bir örnekle anlatmak mümkün. Birkaç yıl öncesine kadar, albüm tirajı 1 milyonu geçmeyen şarkıcılar başarılı sayılmıyordu.
Şimdilerde ise albüm satışı 100 bini aşanların sayısı parmakla gösteriliyor.
Bunu başaranlar da MÜYAP tarafından ödüllendiriliyor.
2008’in son ayındayız.
11 aylık tiraj raporlarına göre, MÜYAP’ın bu yıl ödül vereceği albüm ve sanatçı sayısı bir elin parmakları kadar…
Ve gidişat onu gösteriyor ki, MÜYAP’tan ödül alacak albümler arasında Çağan Irmak’ın son filmi “Issız Adam”ın soundtrack albümü de var…
Başrollerini Cemal Hünal’la Melis Birkan’ın paylaştığı “Issız Adam” filmi 7 Kasım’da vizyona girdi. Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği filmi sinemalarda şimdiye kadar 1 milyonu aşkın sinemasever izledi.
“Issız Adam”ın yapımcısı Mustafa Oğuz, Çağan Irmak’ın tozlu raflardaki 45’lik plaklardan alıp filmin müziği olarak kullandığı şarkılar çok beğenilince “Issız Adam”ın soundtrack albümünü çıkardı.
Ayla Dikmen’in “Anlamazdın”, Sibel Egemen’in “Yalnız Adam”, Nil Burak’ın “Yalnızım Ben”, Semiramis Pekkan’ın “Bana Yalan Söylediler” ve Hümeyra’nın “Tutsana Ellerimi” adlı şarkıları söylediği albümün tirajı 70 bin…
“Issız Adam”ın soundtrack albümünün MÜYAP’tan ödül alması için 100 bin barajını aşması yeterli.
Görünen o ki, bu albüm bu barajı 5-10 gün içinde aşacak ve “Issız Adam” MÜYAP’tan “Yılın en çok satan albümü” ödülü almaya hak kazanacak?
Ödülü verecek kurum belli.
Ödülün adı belli.
Peki bu ödül kime verilmeli?
O şarkıları 2 saatlik bir kliple insanlara yeniden sevdiren yönetmen Çağan Irmak’a mı?
Müzik sektörünün “Yaprak kıpırdamıyor” diye kan ağladığı bir dönemde “Satmasa da namım olsun” diye bu çıkaran yapımcı Mustafa Oğuz’a mı?
Yoksa arşivden çıkan sesleriyle de olsa albüme hayat veren Ayla Dikmen’e, Nil Burak’a, Hümeyra’ya, Semiramis Pekkan’a ve Sibel Egemen’e mi?
Ne bileyim, belki de MÜYAP, “Bizlere, bu ülkede bir zamanlar ne kadar da duru ve temiz müzik yapıldığını hatırlattınız” diye hepsini ayrı ayrı ödüllendirmeli…

Ali Eyüboğlu ( Milliyet)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s