Düm Tek Tek için ne dediler? / Müzik otoritelerinin görüşleri

Yılbaşı gecesi seslendirilen, Hadise’nin “Düm Tek Tek” adlı Eurovision şarkısı müzik otoritelerinin çoğu tarafından beğenildi. Ancak yeterli bulmayan, dansını müstehcen kabul edenler de var.

Türkiye’yi mayıs ayında Moskova’da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek Hadise, şarkısı “Düm Tek Tek”i ilk kez yılbaşı gecesi seslendirdi. Sözleri Hadise, Sinan Akçıl ve Stfaan Fernando’ya, bestesi Sinan Akçıl’a ait olan, sadece nakaratta yer alan “Düm Tek Tek” bölümü hariç tamamı İngilizce yazılan şarkı, yılbaşı gecesi TRT 1’de ekrana geldi. Hadise, saat 00.00’ı gösterdiğinde, göbeğini açıkta bırakan beyaz büstiyeri ve bol kot pantolonuyla, dansçıları eşliğinde sergilediği oryantal ağırlıklı figürlerle Eurovision şarkısını seslendirdi. 

Tarkan’ın reytingini geçti
Hadise’nin TRT 1’in “Yeni Yıl Heyecanı” adlı programda 2009’a girdiğimiz ilk dakikalarda seslendirdiği şarkı, kanalın reytingini de yükseltti. Program 9.2 reyting ve 23.2 izlenme oranıyla Tüm Kişiler’de 3. oldu. Geçen yıl aldığı para tartışma konusu olan Tarkan, “Metamorfoz” albümündeki şarkılarını ilk kez seslendirdiği yılbaşı gecesi TRT’yi 6.6 reyting 16.8 izlenme oranıyla Tüm Kişiler’de 7. yapmıştı.

Şarkı için ne dediler? İşte müzik otoritelerinin DÜM TEK TEK (Crazy For You) şarkısıyla ilgili görüşleri >>

‘Dansı müstehcen’

Sezen Cumhur Önal: “Hadise tam bir hadise… İyi bir şarkıcı. Şarkı güzel de, göbek şovu abartmayacaktı. Göbek atarak puan alacaksak, o puanı hiç almayalım. Göbek dansına karşı değilim ama abartılmasına karşıyım. Bu figürler bence müstehcen.”

‘İlk beşe girebilir’
Ali Rıza Binboğa: “Akıcı bir parça. Göbeği ve dansıyla da şarkının karşılığını vermiş. Fakat, erkek dansçıların hareketlerinde biraz zorlanma gördüm. Eğer ki, onlar da hareketleri düzeltip iyi bir şekilde sunulursa, Hadise bence ilk beşin arasına girer.”

‘Favorim olamaz’
Füsun Önal: “Hadise çok mükemmel bir yorumcu değil. Avrupa’da İngilizce söyleyen şarkıcılardan bir farkı yok. Onun için Hadise benim favorim olamaz.”

‘Amaca çok uygun’
Ali Kocatepe: “Tam bir Eurovison şarkısı. Hemen akılda kalıveren ve üç dakika içinde tekrarlarıyla çabuk alışılan, derli toplu, amaca çok uygun bir şarkı olmuş. Hadise ile ilgili düşüncem pozitif.”

‘Duruşu Shakira gibi’
Metin Özülkü: “Genel olarak şarkıyı başarılı buldum. Bir bütün olarak değerlendirmek gerekirse dansı, Shakira gibi duruşu, şovu amaca uygun. Başarılı olacağını düşünüyorum; ilk beş arasına girer. Müzikalite olarak ise vasatın biraz üstü.”

Bu arada TRT’nin resmi internet sitesinde, Hadise’nin şarkısıyla ilgili bir anket düzenlenmeye başladı. Ankette, katılımcıların Eurovision şarkısı ile ilgili görüşleri soruluyor. Ankete katılanların yüzde 64’ü ‘çok iyi’ seçeneğini işaretlerken, yüzde 20’si ‘iyi’, yüzde 10”u ‘iyi değil’, yüzde 7’si ise ‘orta’ seçeneğini işaretledi.

İyi bir derece alacağız

Aykut GÜREL: Şarkıyı dinledim ve beğendim. Kulağıma hoş melodiler ve sözler geldi. Hadise’yi kutlarım. Çok güzel bir şarkı hazırlamış. Eurovision’a Hadise’yle katılmak doğru bir karardı. İşte ortaya güzel bir şarkı çıktı. Yarışmada iyi bir derece alacağımıza inanıyorum.

İngilizce şarkı doğru karar

Mustafa SANDAL: Hadise’nin şarkısını çok sevdim. Melodisi ve alt yapısıyla başarı şansı çok yüksek olan bir şarkı. İngilizce bir şarkının seçilmesi bence çok doğru bir karar. İyi bir sahne şovuyla Türkiye’nin Eurovision’da ilk üçe girme şansını yüksek buluyorum.

Önce halk beğenmeli

KAYAHAN: Ortaya çıkan parçayı önce Türk halkının beğenmesi gerekiyor. Eğer bu tamam ise yarışmayla dışarıda da kabul ettirmek lazım. Parçamız güzel ve Avrupa’da yaşayan çok sayıda vatandaşımız var. Onların oylarıyla ekibimiz başarıya ulaşacaktır.

Dünya müziğine uygun

Metin ÖZÜLKÜ: Genel olarak şarkıyı beğendim. Şu anki dünya müziğine uygun bir ritimle hazırlanmış güzel bir parça. Tabii biraz daha üzerinde çalışılması lazım. Kısa sürede hazırlandığı için aceleye gelen bir melodik yapısı var. Ancak bu haliyle bile vasatın çok üstünde bir şarkı olmuş. Bence bu parçayla yarışmada dördüncü veya beşinci olabiliriz.

Reklamlar

Düm Tek Tek için ne dediler? / Müzik otoritelerinin görüşleri” üzerine bir düşünce

  1. harika bir parca…Basarilar Hadise….Bu sarkiyi biz begenip benimsemezsek,baskalari hic benimsemez.o yüzden cikarilan ürüne ve emege saygi arkadaslar..Ayrica parca laf olsun diye hakikatten cok hos.Tesekkürler …..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s