“İnşaallah” Adamo umudunu da yazar

Taraf gazetesinin haberine göre şarkıcı Adamo bir dönem Türkiye’de çok tutulan “İnch Allah” adlı acı dolu şarkısının sözlerini, Filistin’de yaşananları izleyip iki kez değiştirmiş.

Murat Yetkin Radikal’deki köşesinde dün Türkiye’nin yakından tanıdığı Salvatore Adamo’nun Inch Allah şarkısının sözlerinin yıllara göre değişiminden bahsetmişti. Kudüs uğruna birçok savaş yapılmış ve şehir birçok kez el değiştirmişti. Gerginliğin hiç dinmediği bu bölge 1947’den beri ise İsrail-Filistin savaşlarına tanık oluyor. Bu bir türlü paylaşılamayan Filistin toprakları üzerinde BM tarafından 1948 yılında İsrail Devleti kuruluyor ve bölgeyi çevreleyen ülkeler; Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Irak İsrail’e saldırıyordu. Şarkı’nın hikâyesi ise 1967’deki Altı Gün Savaşı’yla başlıyor. 5 haziranda başlayan savaşta Mısır, Suriye ve Ürdün İsrail’e saldırıyor ve altı gün süren savaş sonucunda İsrail savaşı kazanıp topraklarını dört kat genişletiyordu.

Adamo’nun Inch Allah şarkısını yazması da bu döneme denk geliyor. Adamo, şarkıda savaşın dinmesini şöyle temenni ediyordu.

“Evet gördüm Kudüs’ü / İbibiği kayada tüneyen / Duyarım bu ağıtı / Eğilsem üzerine.
Bu ağıt altı milyon ruha / Çocuklara, kadınlara, adamlara / Ve o ruhlar ki acımasız kumda / Büyütüyor altı milyon ağacı…”

Bu dörtlükler, o yıllarda yine bir saldırıya maruz kalan Yahudilerin yanındaydı.
Aradan geçen 16 yılda güç dengeleri değişirken Inch Allah şarkısının sözlerine de daha barışçıl mesajlar olarak yansıyordu. Yukarıda geçen son dörtlük şöyle değişiyordu:

“Bu ağıt altı milyon ruha / Çocuklara, kadınlara, adamlara / Bu dramın iki yanında yere düşen / Yeter bu kan… Selam… Şalom…”

Adamo çok insanî bir vurguyla her iki dilde de selam ediyor, bu trajediyi iki taraflı görmeye başlıyordu. 
Yetkin’in yazısına göre, Kudüs’ün Hıristiyan özelliklerinin vurgulandığı bölümün artık olmamasına rağmen, yine de şöyle bir dörtlük ekleniyordu:

“Ama işte bu kadar nefretten sonra / İsmail’in ve İsrail’in oğulları / Sükunetle birleştirip ellerini / Azat ediyorlar güvercini gökyüzüne”

Yetkin bu değişimi İsrail’in 1991-1992 döneminde Lübnan’ı işgalinin tüm dünyada yankı bulmasıyla ilişkilendiriyor.
Inch Allah’ın geçirdiği son değişim ise 2008’de oluyor. Adamo ezilen İsrailoğulları’nın artık yanında değil, karşısında oluyor. En masum yaratıklar çocukların bile öldüğü; öldürüldüğü topraklara ve belki kendi kendine umutsuzca sesleniyor Adamo:

“Cehennemin tanrısı mı, yoksa göklerin mi / İstediğince çıkarsın ortaya / Filistin’de ve İsrail’de titriyor çocuklar / Ve geçiyor zaman, bir şey değişmiyor…”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s