Hadise’nin şarkısı çalıntı mı?

Hadise’in Eurovision şarkısı’ Düm Tek Tek”in Sezen Aksu’nun üç parçasından bir kolaj olduğu iddia edildi. Taraf’ın Telesiyej köşesin iddiasına göre Sinan Akçıl tarafından bestelenen ‘Düm Tek Tek’ ;  Çakkıdı , İyi mi, Dümtek şarkılarının bir kolajı. Müzik çevreleri ve otoriteler ise günümüzde şarkıların altyapı olarak zaten birbirlerine  benzeyebildiğini ve Düm Tek Tek’in çalıntı olmadığı görüşünde birleşiyor. İşte Taraf gazetesinin iddiaları:

– 1982 yılında Kervan Plakçılık’tan çıkan Firuze adlı albümünün -sözleri Aysel Gürel tarafından yazılmış- beşinci şarkısının adı Dümtek’tir

 – Şarkının A bölümü (“Can you feel the rhythm in my heart / The beats going düm tek tek / Always out it like there no minute / Feels like there’s no way back / Can you feel the rhythm in my heart / The beats going düm tek tek” ) Sezen Aksu’nun ÇAKKIDI şarkısından alınmış.

 -Yonca Evcimik’in 1998 yılında çıkardığı Günaha Davet albümündeki ‘İyi mi? adlı Sezen Aksu bestesinin A bölümünün melodisi, Eurovision şarkısının nakaratıyla benzerlik gösteriyor.

Söz konusu yazı ise Taraf gazetesinde yayınlandı. İşte o yazı:

Çakkıdı+İyi mi+Dümtek=Düm Tek Tek

Çok kolay olmuş, birkaç saatte yazmışlar ve kaydetmişler yeni Eurovision şarkımız Düm Tek Tek’i (Hadise, Pazar Sabah’taki röportajında iftiharla anlatıyordu).

Bence uzun sürmüş! Elleri biraz ağırmış demek, zira bu şarkı pek de yabancımız değil aslında (En önemli bölümü çoktan bestelenmiş zaten). Şarkı, adeta bir Sezen Aksu kolajı çünkü (Bu arada şarkıyı pek başarılı bulan müzik otoritelerimizin de, henüz Düm Tek Tek’i dinlemediklerini düşünüyorum, aksi halde üç maymun sendromunun yaygınlaştığını mı düşünelim?).’in adından başlayalım önce. Ki, bir alıştırma olsun sizlere, moraller bozulmasın birden; şarkının adı, üzülerek söylüyorum, bana pek orijinal gelmedi; zira Sezen Aksu’nun 1982 yılında Kervan Plakçılık’tan çıkan Firuze adlı albümünün -sözleri Aysel Gürel tarafından yazılmış- beşinci şarkısının adı Dümtek’tir (Ha Dümtek, ha Düm Tek Tek, bir heceyle mi biliyoruz birbirimizi?).

Düm Tek Tek

Yeni Eurovision şarkımızın müziği ise bir başka teessür kaynağı benim için.. Sinan Akçıl tarafından bestelendiği belirtilen Düm Tek Tek’i, bir oda dolusu arkadaşla -yılbaşı gecesi normaldir böyle izdihamlar- dinlerken, şarkının A bölümünde birdenbire (hani, “Can you feel the rhythm in my heart / The beats going düm tek tek / Always out it like there no minute / Feels like there’s no way back / Can you feel the rhythm in my heart / The beats going düm tek tek” diye çığıran bölümünde) elimizde olmadan, adeta sözleşmiş ve önceden defalarca provasını yapmış gibi, bir yandan kıpır kıpır kıpraşırken, bir yandan da, “Aman da hadi kalk kaynaşalım kız / Çakkıdı çakkıdı oynaşalım kız / Azıcık alttan azıcık üstten hoppidi hoppidi / Hoplatalım kız” diye eşlik etmeye başlamayalım mı? Ahengimiz bununla da kalmasın, derken herkes birbirinin yüzüne bakıp yine aynı anda, ÇAKKIDI diye bağırmasın mı?

Bağırmasaydı keşke.. ama bağırdı işte!

Denemesi bedava! İnternetten yeni Düm Tek Tek’e tıklayın, çalsın.. A bölümünde başlayın “aman da hadi kalk kaynaşalım kız” diye, bakın bakalım kaynaşıyor mu Sezen Aksu’nun şarkısı, Sinan Akçıl’ınkiyle, kaynaşmıyor mu görün!

Ve inanmayacaksınız ama, bir bilmecem daha var size çocuklar!

Haydi sor sor..” deyişinizi de duyar gibiyim bu arada.

Yonca Evcimik’in 1998 yılında çıkardığı Günaha Davet albümündeki İyi mi? adlı Sezen Aksu bestesinin A bölümünün melodisi bilin bakalım hangi yıl için seçilen Eurovision şarkımızın nakaratıyla benzerlik gösteriyor?

Bildiniz! 2009 yılı Eurovision yarışması için seçilen Düm Tek Tek adlı şarkıyla.

Peki bu yıl Eurovision’da yarışacak olan şarkımızın orijinal bir tarafı var mı dersiniz?

Aa olmaz mı hiç!

Şarkının değil ama, durumun bir orijinalliği var. İlk defa bir kolaj şarkının Eurovision’a gidişi orijinaldir mesela bence!? Dediğinizi de duyar gibiyim (Maşallah siz de bütün şartları şurtları bilir oldunuz!). olur, Eurovision’un ilk şartı değil midir, daha önceden yayınlanmamış bir şarkıyla katılmanın gerekliliği

Ama, fakat, nasıl

Orasını da TRT ve Sinan Akçıl Bey düşünecek elbet. E tabii biraz da yarım saatte yazdık, birkaç saatte besteleyip, kaydettik filan diye övüne övüne bir hal olan Hadisanım düşünecek artık!

Aslında bu Sezen Aksu kolajının sorumlu tarafları çok daha fazla; yaratıcı ekip(!) dışında, müzik kulağı ve bilgisi hassas, popüler müzik yazarlarımız taraftır mesela (Birçoğu dinleyip ya da dinlemeyip, pek hayran olduklarını belirtmişlerdir zira).

Taraflardan biri de karar ve onay veren TRT seçici kuruludur elbet

(Bir müzik parçasının ne kadarının bir başka müzik parçasından alınması kabul edilebilir üzerine mesüre’lemeler başlar şimdi..).

Üçüncü önemli (ve şu ana kadar suskun) taraf, müzik meslek örgütleridir.

Aslında dinleyip de sessiz kalan herkes taraftır bana göre.

Eurovision, uluslararası bir yarışma olduğundan, katılan ülkelerin şarkılarının bir temsiliyet durumu vardır; Düm Tek Tek, Eurovision’da Türkiye’yi temsil edecek bir popüler kültür örneği olarak her yönüyle orijinal olmasında titizlenilmesi gereken bir çalışma olmalıydı.

Entelektüel sermayemizin içinde yer alan etik sermaye konusunda araştırılması gereken -sosyolojik, kültürel, mesleki..- son derece net bir örnek sayılabilir bence Düm Tek Tek’in durumu.

Telesiyej (TARAF)

Aferin kız Hadise!
İbrahim Tatlıses ise önceki gece ‘İbo Show’da, ülkemizi bu yıl ‘Düm Tek Tek’ adlı parçayla ‘Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek olan Hadise’ye övgüler yağdırdı. Genç şarkıcıya başarılar dileyen Tatlıses şöyle konuştu: “Kimse Hadise’yi eleştirmesin. Bu parça bizi birinciliğe taşıyacak. Sibel Tüzün de iyi bir sanatçıdır ama yarışmaya katıldığı parçayı eleştirmiştim. Şimdi Hadise ile tam 12’den vuracağız. Türkiye adına yolumuz açık olsun. Hadise herkesi bu şarkı ile ayaklandıracak. Aferin kız Hadise!” İbrahim Tatlıses programında İsrail’de yaşanan vahşeti de kınadı. Savaşın Müslümanlar’a yapılan bir darbe olduğunu belirten Tatlıses, “Aynı savaş İsrail’e yapılsaydı tepkim yine aynı olurdu. Allah rızası için bombalar atılmasın. Lütfen bu kan dursun” diye konuştu.

Reklamlar

Hadise’nin şarkısı çalıntı mı?” üzerine 4 düşünce

  1. bnce ş@rkı çooooq qüsell eurovision 2009 d@ qesinliqle bis 1.olc@zzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    züperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    bnce hadise 2009 eurovisiyonda “hadise “çıkarıcak
    hehehehehe bnden söylemesi 1 olursak bu saçma sapan lafları unutmayın:@:@:@ çok çirkince yaln yanşış şeyler uyduruyosunuz

    @YIPPPPPPPPPPP:):):):):):)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s