“Hıncal’ın yatağından Sezen Aksu çıkmıştı!”

70’li yıllarda gazetecilik yapan Ali Kocatepe o döneme ait en eğlenceli anılarını Yeni Aktüel dergisine anlattı..Müzisyen, spiker ve gazeteci Ali Kocatepe, usta gazeteci Hıncal Uluç ve Sezen Aksu ile yaşanan ‘çok özel’ anılarını Yeni Aktüel’le paylaştı. Gazeteciliğe 1970 yılında Hıncal Uluç’un, “Bugünden itibaren Erkekçe dergisinin yazı işleri müdürüsün, hemen İstanbul’a gel” sözleriyle başladığını hatırlatan Kocatepe; bilinmeyen pek çok olayı Arda Uskan’a anlattı.

* Daha önce gazetecilik deneyiminiz var mıydı?
O güne kadar sadece amatörce yazılar yazmışım. Hiçbir şekilde profesyonel gazetecilik yapmamışım. Hıncal, Ercan Arıklı’ya “Bu bizim yazı işleri müdürümüz olacak” dediği zaman onun tepkisini çok merak ediyordum. Ama Hıncal nasıl anlattıysa, Ercan Bey beni çok sıcak karşıladı. Zaten öteden beri Playboy türü dergilere meraklıydım. Hıncal bana A’dan Z’ye her şeyi öğretti ve dönemin 100 bin satan efsane erkek dergisi Erkekçe’yi çıkarttık.

* O dönem Hıncal Uluç ve Mehmet Yılmaz ile aynı evde oturuyordunuz. Üç bekarın o evdeki maceraları hâlâ çok anlatılır…
Erkekçe’ye ilk başladığımda Mehmet askerdeydi. Hıncal da hiçbir şey söylememişti. Bir gün kapı açıldı, içeriye elinde bavuluyla kara kuru, incecik bir delikanlı girdi. Hıncal ‘Bu Mehmet. Benim yardımcım’ dedi. O akşam benim arabaya doluştuk, bize gittik. Mehmet de bizde kalmaya başladı. O sıralar Hıncal da eşi Holly ile boşanmak üzereydi. Üç bekar ne yaparsa biz de onları yaptık işte…

* Sezen Aksu’yu Hıncal’ın yatağına sokmuşsunuz…
Hıncal hiç çapkınlık yapmıyor. Biz Mehmet’le çıkar gezerdik. O eğlenmeyi sevmez, evde kalırdı. Sonra bir açıldı ki, hiçbirimiz ona yetişemedik… Eve gidip gelen çok sanatçı arkadaşlarımız oluyordu. Bir gece Hıncal, haberleri dinledikten sonra tavuk gibi saat dokuzda gidip yatmıştı. Onno (Tunç) ve Sezen her gün bize gelirlerdi. Sezen, muziplik olsun diye Hıncal’ın kapısını açıp odaya girdi, hepimiz de kapının dışındayız. Sezen yatağın içine doğru süzüldü. Hıncal dehşetle kalktı, bir de baktı yanında Sezen Aksu yatıyor! Çok güzel günlerimiz, çok güzel arkadaşlıklarımız oldu.

* Sizin bir de mavi tur maceranız vardır…
Hıncal ile Holly’nin arası bozuk. Ercan Bey, belki barışırlar diye bizi teknesiyle mavi yolculuğa çıkardı. İlk gün acayip bir fırtına koptu. Zaten denizden nefret eden Hıncal’ın gözünde ne romantizm kaldı, ne Holly…

‘OPERA’YA KAPTIRDIK
* Ama o yolculuk sırasında bir Eurovision şarkısı çıktı…

Evet… ‘Heyamola’yı besteledim. O gecelerde elimde gitar şarkı söylüyorduk.

* ‘Heyamola’nın akıbeti ne oldu?
Sezen Aksu’ya dinlettim, bayıldı. Şarkıyı Sezen Aksu, Coşkun Demir ve ben birlikte okuduk. Eurovision elemelerine yolladık ve finale kaldık. ‘Heyamola’ favori olarak gösteriliyordu ama birinciliği rahmetli Çetin Alp’in ‘Opera’sına kaptırdık.

* Müzikaller dahil 300’ün üzerinde bestem var. Son yıllarda üretimim çok azaldı. Bestecilik yerine başka işlerin peşine düşmek zorunda kaldım. Müzik sektörünün dışında işleri de takip etmek mecburiyetindeyim. Son sekiz aydır, bu sektör dibe vurdu.

Arayış içindeyim
* Telifle gazete yazıları yazarak para kazanma yolunu da deniyorum. Müzik eskisi gibi karın doyurmuyor. Televizyon projelerim var ama orada da sıkıntı yaşanıyor.
* Bu arada Aysun ile (Kocatepe) salı geceleri TRT FM’de iki saat canlı yayındayız. Bu bizi moral olarak da olsa tatmin ediyor. Aysun’un albümünü yıllardan beri hazırladığımız için çıkarabileceğiz. Önümüzde bazı güzel konserler de var.
* İzmir’de senfoni orkestrası eşliğinde benim bestelerimi Aysun ile birlikte seslendireceğiz. Ama bunlar devede kulak. Onun için şimdi açıklamayacağım çok farklı sektörlerde araştırmalar yapıyorum ve çıkış noktası arıyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s