Tek şarkılık şöhretler

Haftasonu dergisi, müzik dünyamızda tek şarkılarıyla büyük şöhrete kavuşan sesleri listeledi. Kimi şarkıcılar vardır, her yıl olmasa bile iki yılda bir çıkardıkları albümlerindeki şarkılarıyla akıllarda yer ederler. Ama bazıları vardır ki; 30, hatta 40 yıl önce okudukları ve hit olan şarkıları hâlâ dillerdedir. Ancak başka albümler de yapsalar, başka şarkılar da söyleseler, hiçbiri o hit kadar hatırlanmaz. İşte müzik dünyasında tek şarkı ile şöhrete ulaşan o isimlerden bazıları…

BERKANT: 1967 yılında yapılan Teoman Alpay- Metin Bükey şarkısı ‘Samanyolu’ ile tüm dünyada adından bahsettirdi. Yaptığı 45’lik, 1 milyonun üstünde satarak döneme damgasını vurdu. ‘Samanyolu’ ile bir anda şöhrete ulaşan Berkant, inişli-çıkışlı bir yaşam sürdü.

TÜLAY ÖZER: Hakkı Bulut’un şarkısı ‘İkimiz Bir Fidanın Güller Açan Dalıyız’ı, 1975 yılında plak yapan Tülay Özer, bu şarkısı ile hafızalara kazındı.

ERSAN ERDURA: ‘Çocuk Gözler’ isimli şarkısı, 1977 yılında piyasaya çıktı ve çok sevildi. Ancak daha sonraki yıllarda kendi deyimiyle ‘arabesk salgını’ çıktı. Ancak o pop müzikten taviz vermeyince, bir şarkı ile kaldı.

İSKENDER DOĞAN: ‘Kan ve Gül’ ile 1976‘da şöhrete ulaştı. Daha sonra 1978 yılında ‘Acılar Sürekli Olamaz’ isimli şarkısıyla da gündeme gelse de, ‘Kan ve Gül’, Doğan’ı hatırlatan şarkı oldu.

MİRKELAM: 1990 yılında ‘Karşılıksız Çek’ adlı şarkısıyla Kuşadası Altın Güvercin Yarışması’na katıldı. 1995’te çıkardığı ilk albümü ile çok iyi bir satış grafiği yakaladı. Özellikle ‘Her Gece’ isimli şarkıya çektiği klibi büyük ses getirdi. Şarkı boyunca koştu ama sonu gelmedi.

MURAT KEKİLLİ: 1999’da çıkardığı ‘Bu Akşam Ölürüm Ben’ ile ortalığı adeta kasıp kavurdu. Şarkıyı dinleyip intihar edenler bile oldu. Ama o bunun baskısından bunalıp memleketi Adana’ya gitti, Tekir Yaylası’nda yaşamaya başladı. Sonra geri dönüp yeni şarkılar yapsa da, ‘Bu Akşam Ölürüm Ben’ gibi olmadı.

NAZAN ŞORAY:  Selami Şahin’in ‘Sana Merhaba Dedim’ şarkısı ile çıkış yapan Nazan Şoray’a şöhreti, Barış Manço’nun 1980 yılında yazdığı ‘Hal Hal’ getirdi. Hatta bu şarkıdan dolayı kendisine ‘Nazo Gelin’ denmeye başladı. Ancak daha sonra bunun devamı gelmedi.

SEMİHA YANKI: 1975 yılında Türkiye’nin ilk kez katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil etti. 105 aday arasında birinci olarak İsveç’e giden Semiha Yankı, ‘Seninle Bir Dakika’ ile üç puan aldı ve sonuncu oldu. Yankı, senede en az bir defa bu şarkı ile hatırlanır.

SİBEL BİLGİÇ:  1997 yılında ‘Alışamadım’ şarkısı ile şöhrete ulaştı. Mehmet Ali Yılmaz’la olan beraberliğiyle birlikte müzikten uzaklaştı. Şimdi bir güzellik salonu sahibi.

SİBEL ALAŞ: 1995 yılında çıkardığı albümde yer alan ve albüme ismini de veren ‘Adam’la o günlerde çok gündemdeydi. Sonraki albümümde söz yazarlığında çok başarılı olduğunu gösterse de, akıllarda hep ‘Adam’ şarkısıyla kaldı.

TAYFUN DUYGULU: Kayahan’ın eski damadı ‘Hadi Yine İyisin’ dedi ama orada kaldı. 1992 yılında yaptığı şarkısı herkesin diline düşen Duygulu, bunun devamını getiremedi. Çok iyi klarnet ve saksafon çalan sanatçı, merhum şarkıcı Kerim Tekin’in seslendirdiği ‘Kar Beyaz’ın sözlerini yazıp besteledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s