Sezen Aksu’ya kahve falı bakasım var

Pek çok ünlü şarkının söz yazarı Günay Çoban, ‘En iyi söz yazarı’ ödülünü kazandığı yarışmada tanıştığı Sezen Aksu’ya hayran: Ne zaman huzuruna çıksam, bir müridin mürşidine olan aşkı gibi hûşû içinde kalırım.. İşte Sabah gazetesinden Eylem Bilgiç imzalı Günay Çoban röportajı:

Günay Çoban ismi çoğu kişiye yabancı gelebilir ama müzik camiası onu çok yakından tanıyor. Sezen Aksu’nun ‘Hükümsüz’, Funda Arar’ın ‘Camdan Kalp’, Ebru Gündeş’in ‘İyi Şanslar’, Özcan Deniz’in ‘Nasip Değilmiş’, Aşkın Nur Yengi’nin ‘Meleklerin Duası’, Niran Ünsal’ın ‘Göçebe’, Işın Karaca’nın ‘Sevgiliye Son Sözler’ ve Hülya Avşar’ın ‘Mendil’i gibi pek çok ünlü şarkı hep Günay Çoban’ın kaleminden çıkma. Sinema filmlerine ve televizyon dizilerine de jenerik şarkıları yazan Çoban, müzik piyasasının en aranılan söz yazarlarından. Çok ses getireceğine inandığı senaryolar üzerine de çalışan Çoban’la; söz yazarlığını, müzik piyasasını ve dillere dolanan ‘şans’ını konuştuk…

* Söz yazarlığına nasıl başladınız?
Tanınmayan birinin bu piyasaya girmesi zor. Edebiyat eğitimi almış, yazma yeteneği olan biriydim ama bana yardımcı olabilecek kimseyi tanımıyordum. Ben de ne kadar şarkı yarışması varsa katıldım ve pek çok ödül kazandım. Yapımcıların, müzisyenlerin, şarkıcıların dikkatini çektim ve albümlere söz yazmaya başladım.

BENDEN KURTULMAK İSTEDİLER
* Mesela hangi yarışmalarda ödüller kazandınız?
Benim için en değerli olanı, Onno Tunç anısına yapılan şarkı yarışmasında kazandığım ‘En İyi Söz Yazarı’ ödülüdür. Bu yarışma, 1997 ve 1998 yıllarında sadece iki kez yapıldı ve ben her ikisinde de bu ödülü aldım. İşin ilginç tarafı; tanınan, bilinen ünlü söz yazarları varken, daha önce hiçbir sözü hiçbir yerde yayınlanmamış benim gibi birine bu ödülün verilmiş olmasıdır. Baktılar ki ödülü hep ben kazanıyorum, benden kurtulmak için yarışmayı düzenlemekten vazgeçtiler (gülüyor). Şaka bir yana, ne yazık ki bir daha yapılmadı o yarışma.

* Sezen Aksu da o yarışmanın jürisindeymiş. Kendisiyle bu sayede mi tanıştınız?
Evet. Daha öncesinde sadece hastalık derecesinde hayranıydım. Kendisini tanımamış olsaydım, belki bu hastalığımın iyileşmesi için bir ümit vardı ama artık durumum vahim. Beni ilk keşfeden Sezen Aksu oldu yani.

* Nasıl oldu bu keşif?
Aynı ödülü ikinci kez kazandığım yarışma sonrası verilen kokteylde, Sezen Hanım olanca mütevazılığıyla beni kutladı. Yarışma Antalya Kemer’de yapılıyordu. “İstanbul’a dönünce beni mutlaka ara. Sende ve kaleminde müthiş bir ışık gördüm” dedi ve telefonunu verdi. Benim o anki ruh halimi düşünebiliyor musunuz? Öteki tarafa gidip geldim resmen (gülüyor).

BENİ NE YAPSIN!
* İstanbul’a dönünce aradınız mı?

Hayır, günlerce duygularım yalpaladı. Sonra da ‘Koskoca Sezen Aksu beni ne yapsın’ dedim ve aramadım. Ama çok şükür ki hayat bizi yıllar sonra bir şekilde buluşturdu ve ben onun ‘Bahane’ albümündeki ‘Hükümsüz’ şarkısını yazdım.

* Anladığım kadarıyla Sezen Aksu’nun hayatınızda çok önemli bir yeri var…
Şöhret denen ‘sahtekârın’ koynunda bir ömür uykuya yatanlardan değil o. Pek çok şeyi aşmış ve aydınlanmış biri. Ne zaman huzuruna çıksam bir müridin mürşidine olan aşkı gibi hûşû içinde kalırım, dillerim lâl olur. Oysa iki beşlik bozasım, sohbeti koyultasım, hatta ona kahve falı bakasım var!

* Ünlü yorumcuların sizin sözlerinizi tercih etme nedeni ne olabilir? Şarkı sözlerinin içine şiir damlatan biriyim. Sözlerim bir şeyler anlatır, bir hikâyeleri vardır, abuk sabuk, içi boş söz yazmam. Nedeni budur sanırım.

* Peki bu şiir gibi sözler nereden, nasıl geliyor?
Nasıl olduğunu ben de anlamıyorum (gülüyor). Uykularımdan uyandırılıp söz yazdığım çok olmuştur. Benim ‘yukarıyla’ manevi bağım çok güçlüdür hamdolsun. Zihnimle değil, kalbimle yaşarım. Gönüllü teslimiyetim var yukarıya, severler beni o taraftan (gülüyor).

* Söz yazarlığından iyi para kazanıyor musunuz?
Yıllar önce aynı soruyu rahmetli Aysel Gürel’e sormuşlardı. “Üçün birini kazanıyorum” demişti zekice! Müzik piyasasında adaletli bir paylaşım yok maalesef. Zaten nerede adaletli paylaşım var ki dünyada? Ben işin maddi kısmında değilim. Bir şeyler yaratmanın, bir eser üretmenin verdiği manevi hazzı anlatamam size. Beni en iyi çocuk doğuran kadınlar anlar (gülüyor).

* Müzik piyasasındaki ilişkilerin çok yıpratıcı olduğu söylenir. Ne dersiniz?
Bir belgeselde gördüm. Bir büyük kaplan vahşi doğada gezinirken, bir maymun yavrusuna rastlıyor. Tam parçalayıp yiyecek diye üzülüyordum ki, yavruyu ağzıyla tutup kuytu bir yere götürdü. Orada onu emzirdi, baktı, analık etti. Günümüzde insanlık topluca cinnet geçiriyor. Hayvanlar kadar olamadık. Hepimiz Tanrı’nın sevgili çocuklarıyız ve sonunda aynı kara toprağa gireceğiz. Ömrümüz bile bizde emanetken niye didişip duruyoruz ki?

* Sezen Aksu dışında kimi özel buluyorsunuz? Mesela Tarkan için ne düşünüyorsunuz?
Boğazına bülbül kaçmış onun! Allah’ın en özel kullarından biri Tarkan. Muhteşem bir ruh, özel programlanıp gönderilmiş dünyaya. Sesi ve varlığıyla insanlara iyi gelen, şifa dağıtan bir büyücü o! En büyük hayranı ben ve Sibel Can!

* Uzun yıllar, maddi durumu yetersiz olan, dahi seviyesindeki üstün zekalı çocuklara öğretmenlik yaptınız sanırım…
15 yıllık meslek yaşamımın en uzun süresi onlarla geçti. Benim bu dâhi/deli hallerim onlardan bulaşmış olabilir (gülüyor).

* Peki bu kadar çok sevilen bir öğretmen olmanın sırrı nedir?
Her şeyin başı sevgi ve anlayış. Sevgi her zorluğu kolay eden güçlü bir enerjidir. Ahkâm kesen, bilgiçlik taslayan, durmadan akıl veren bir öğretmen modeli olmadım hiçbir zaman. Yaşayarak deneyim kazanmaları taraftarıydım hep. Her şeyden önemlisi de kendimi onların yerine koydum, onları anladım, ağabeyleri, arkadaşları gibi oldum.

* Eski öğrencileriniz sizin için facebook’ta bir fankulüp kurmuş. Orada ve Ekşi Sözlük’te hakkınızda pekçok ilginç şey okudum. Mesela çok iyi kahve falı bakıyormuşsunuz, doğru mu?
O eskidendi. Artık bakmıyorum. Zira fincanını kapan arkadaş, öğrenci, velikim varsa kapıma dayanıyordu, tedbir almasam,sonunda evim fal kafelere dönecekti (gülüyor).

* İlginç bir şey dahaöğrendim. Yedi yıl boyuncaüst üste, Milli Piyango’nunyılbaşı çekilişinde tekrakamla büyük ikramiyeyikaçırmışsınız…
Evet, doğru. Bir fenomen olmuş, dilden dile dolaşan bir şeydir bu. 1995’ten2001’e kadar tam yedi yılbaşı hep aynı şey oldu. Tekrakamla kaçırdım. Ben birpiyangozedeyim yani (gülüyor). Küçük teselli ikramiyeleri aldım. Onlar da hep hayırlı yerlere gitti. Artık kapattım o defteri. “Bu yıl kesin sana çıkacak” ısrarlarınaaldırmıyorum. Mesajı aldımben. “Sana oradan hayıryok evlâdım” diyorlar yukarıdan (gülüyor).

* Ama size pek çok yerden pek çok şey de çıkmış,öyle değil mi?
Maşallah hakkımda herşeyi de araştırmışsınız! Evet,doğru. Beyaz eşyalar, bilgisayarlar, yemek takımları ve daha pek çok şey.

* Eurovision Şarkı Yarışmaları’nda çok yarıştığınız halde hiç birinci olamamış, tam dört kez ikinci olmuşsunuz. Neden?
Bir aralar boş yere adım ‘yarışma sapığı’na çıkmamış demek ki (gülüyor). Eurovision’a Burcu Güneş, Işın Karaca ve Kubat ile katıldım. Çok güçlü şarkılar yaptık, hep de favoriydik ama olmadı. Söylenecek çok şey var aslında ama en iyisi bir şarkımda geçen şu sözle kapatayım bu konuyu: ‘Yok bir sitemim, hayatta her şey kısmet…’

HEPSİ EVLADIM GİBİ
* Türkan Şoray’ın çıkaracağı albümünün sözlerini de sizin yazdığınızı duymuştum. Ne oldu o albüm?

Türkan Hanım, o albümün geliriyle yoksul çocuklar için okul yaptırmak istiyor. Hayran olunacak bir niyeti var. Şarkıcı olayım diye bir hevesi yok yani. Ben o albümün altı şarkısını yazdım. Projenin başında Attila Özdemiroğlu var. Birtakım sebeplerden ertelendi, devam eder inşallah. Amaç çok kutsal çünkü.

* Sanatçılara verdiğiniz sözlerden hangisi sizi daha iyi anlatıyor?
Her sözde benden bir iz vardır, her birini heyecan duyarak yazdım. Hepsi benim evlâdım olduğundan ayrım yapmak istemem ama son dönemdeki ruh halimi en iyi anlatan dizeler, Funda Arar’ın yeni çıkan albümüne yazdığım şarkılardan birinde var: “Ne çok savaş vermişim / şimdi huzur cennetim / kalbinde kir besleyen / yakınımdan geçmesin…”

Röportaj: Eylem Bilgiç (SABAH)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s