AB elçimiz Sertab Erener

Erener ile Demirkan AB gönüllü elçileri olmayı kabul ettiler.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, sanatçılar Sertab Erener ile Demir Demirkan’ın Avrupa Birliği Genel Sekreterliğinin AB İletişim Stratejisinin gönüllü elçileri olmayı kabul ettiklerini belirterek, ‘Kendilerinin diğer sanatçılarımıza, Avrupa ve dünya çapında çalışmalar yapan bütün sanatçılarımıza ilham kaynağı olacaklarını ümit ediyorum’ dedi.

Bağış, 2003 Eurovision Şarkı Yarışması birincisi Sertap Erener ve besteci müzisyen Demir Demirkan’ı makamında kabul etti.

Erener ve Demirkan ile uzun yıllara dayanan bir arkadaşlıkları olduğunu ifade eden Bağış, ‘Sertap, aynı zamanda benim gibi Siirtli ve İstanbullu, hemşehrim, arkadaşım. Demir de sevdiğimiz bir arkadaşımız, sanatçımız. Ama bu özelliklerinin dışında onların burada olmalarını anlamlı kılan özellikleri var’ diye konuştu.

Erener ve Demirkan’ın Türkiye’nin Avrupalı kimliğini tartışmaya çalışanlara en güzel cevabı verdiklerini vurgulayan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Onlar, Avrupa’nın en önemli sanat etkinliklerinden, yarışmalarından biri olan Eurovision’da ülkemizi temsil ettiler ve Türkiye’nin Avrupa standardında birinciliğini teyit etiler. Sertab, performansı ile Demir de kararlılığıyla el ele verdiler. Türkiye’nin Avrupalı kimliğinin ispatı haline geldiler.

Bugün yaptığımız görüşmelerde de AB Genel Sekreterliğinin yeni bir AB İletişim Stratejisi var biliyorsunuz, onu değerlendirdik. Erener ve Demirkan, AB İletişim Stratejisinin gönüllü elçileri olmayı kabul ettiler. Kendilerinin diğer sanatçılarımıza Avrupa ve dünya çapında çalışmalar yapan bütün sanatçılarımıza ilham kaynağı olacaklarını ümit ediyorum.’

Projenin herkesin ortak projesi olduğunu dile getiren Bağış, ‘Türkiye’nin AB süreci, işçisiyle, emeklisiyle, memuruyla, sanatçısıyla, iş vereniyle, doğulusuyla, batılısıyla, Ermenisiyle, Müslümanıyla gencisiyle, yaşlısıyla hepimizin ortak projesidir. Türkiye’nin AB’deki iletişimini hep beraber koordine etmek ve Türkiye’nin hak ettiği doğru imajla tanıtılmasını sağlamak için el ele vermemiz gerekir diye düşünüyorum’ dedi.

‘Diğer Eurovision temsilcilerine de proje için teklif gidecek mi?’ sorusuna Bağış, şu yanıtı verdi:

‘Türkiye’nin AB hedefine destek vermek isteyen herkese açık bir iletişim stratejimiz var. Burada sizler aracılığıyla bu teklifimizi yapmış olalım. Tabi ki Eurovison birincisi bir sanatçımızla başlamak ayrı bir anlam ifade ediyor. Ama Türkiye’nin Avrupalı kimliğine, AB üyesi olması hedefine destek vermek isteyen katkıda bulunmak isteyen, gönlüyle, emeğiyle, düşüncesiyle, sesiyle, sanatıyla, bu sürece katkıda bulunmak isteyen herkesin katkısına açık bir stratejimiz var.’

-‘KALİTELİ MÜZİĞİ TÜRKİYE’DEN AVRUPA’YA TAŞIYACAĞIZ’-

Sertap Erener de 2 yıl önce Bakan Bağış’ın destek verdiği büyük bir dünya projesine başladıklarını, 2 hafta önce gruplarının yeni albümünün Türkiye’de çıktığını ifade ederek, ‘Çalışmalarımız sürüyor. Vereceğimiz konserlerde böyle bir sorumluluğu alıp biz Avrupalıyız demek için iyi bir fırsat olacak. Elimizden geleni yapacağız’ diye konuştu.

Besteci müzisyen Demir Demirkan da Bağış’ın kendilerine verdiği desteğe teşekkür ederek, şunları söyledi:

‘Böylesine güzel sözleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir bakanından duymak insanın koltuklarını kabartıyor. ‘Kör göze parmak’ demeden vereceğimiz mesajlarda, ‘biz zaten Avrupalıyızı vurgulayacağız. ‘Biz de Avrupalıyız bizi de alın diye bir süreç değil bu’, biz zaten öyleyiz diyecek mesajları vermek için doğru işleri yapıp, iyi ve kaliteli müziği Türkiye’den Avrupa’ya taşımak yapılabilecek en iyi elçilik görevlerinden biridir.’

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s