Tuttum Bırakmam

Nazan Öncel’e Tutunmak ve Bırak(a)mamak

Nazan Öncel bir yorumcudan, bir müzisyenden, bir şarkı yazarından daha fazlasıdır. herhangi bir şarkısına, gönül rahatlığıyla başınızı yaslayabileceğiniz biridir.

İnsan ve ruh sarrafıdır da.

Siz, atmakta olduğunuz bir adım/atlamakta olduğunuz bir eşikte kalakalmış ya da boylu boyunca yere çakılmışsınızdır ve ne yapacağınızı dahi düşünemez bir haldeyken, Nazan Öncelgelir ve “Kalk” der, “kalk da anlatayım sana.”

KALKARSINIZ! Kesinlikle kalkarsınız. Çünkü şefkatlidir de, çok şefkatli.

Ve biz sıradan insanlara/dinleyicilere göre farkı da burdan gelir zaten. Her türlü ruh halini yaşamışçasına, o merhalelerden geçmişçesine bilen ve anlayandır.

Aslında öngörebilendir. Şefkatli olma sebebi de budur. Hayatın o zalim yollarından geçip dururken nelerle karşılacağımızı, hangi bela ya da sıkıntılarla yüzleşebileceğimizi öngörüp bizi uyarmaya çalışandır. Uyarının işe yaramadığı durumlarda da, hemen yanımıza gelip elini/şarkısını uzatandır.

Yeni single/şarkı “Tuttum Bırakmam”, Nazan Öncel hasretimizi bir nebze olsun hafifletecek.

Hamit Ündaş’ın “Janti”sini” Nazan Öncel kalemiyle çok kıymetli kılmış. “Tuttum Bırakmam”, bu toprakların en yetenekli, aranjörlerinden İskender Paydaş’ın yeni düzenlemesi ile, Öncel’in aşk ve tutku (aslında, adlı adınca “karasevda”) üzerine söylediklerinin yeni bir zirvesi: “Tuttum, bırakmam tuttum…”

Bir kere daha biz hayranlarının, sevenlerinin hislerine tercüman oluyor. “Aşk” denilen “deliliğe beş kala” (hatta “deliliği beş geçe”) durumunu, olabilecek en yalın, olabilecek en sahici, olabilecek en cesur haliyle tasvir ediyor.

Nazan Öncel’i tutanlar/ona tutunanalar, onu bırakmayı bir an dahi akıllarına getirmemişlerdir. O ve şarkıları olmadan ayakta kalabilmenin zorluğunu bilir ve denemek dahi istemezler.

Gayet de haklılar. Tek başına bu son şarkı, bunun böyle olduğunu görmek için yeterli bir örnek. Tuttum bırakmam/tuttuk bırakmayız.

Naim Dilmener

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s