plak dünyasi

Plaklar nasıl temizlenir??

En bilinen yaklaşım yumuşak, temiz bir bez ve suyun kabul edilebilir olduğudur. Tercihen musluk suyu yerine arındırılmış su kullanması uygun olur. Ayrıca en fazla beşte bir oranında alkol içeren su bazlı temizlik maddeleri de plağın üzerindeki kiri ve yağı temizlemek için kullanılabilir.

Diski temizlerken yumuşak ve temiz bir bezin üzerine yerleştirin. Ardından su ya da temizlik maddesini uyguladıktan sonra, bezle yuvarlaklar çizerek ve diskin çizgileri doğrultusunda işleminizi yapın.

Mümkün olduğunca plağınızın sabit ve hareketsiz kalmasından kaçının. Bu hem plağın çalınırken kırılmasını önleyecek, hem de çalarken ve saklarken toz parçalarının kalmasını engelleyecektir.

Hiç bir plağın çizikli olan iç yüzeylerine dokunmayın. Diskinizi yalnızca kenarlarından ya da etiketli olan kısmından tutmalısınız. Eğer mümkünse ince, temiz, koton eldivenler tavsiye edilir. Plaklarınızı pikabın üzerinde ya da herhangi bir yerde üst üste yığmayın.

Plaklar nasıl saklanmalıdır?

Uzun kullanım için en önemli etken plaklarınızın doğru bir şekilde saklanmasıdır. Sıcaklık ve nem başta olmak üzere kir ve toz, düzensiz ve üst üste dizilim, aşırı basınç ve ağırlık, mekanik ya da kimyasal hasar en önemli etkenlerdir. Elbette pratik anlamda her zaman mümkün olmasa da 21 derecelik bir sıcaklık idealdir. Ayrıca %40-%50 oranında bir nem çok önemlidir. Sıcaklık ve nem oranındaki ani değişikliklerden özenle kaçının.

Güneş altında ya da ışık veya ısı kaynağı veren yerlerin yakınında kalmamasına, yüksek nem ve suya maruz kalmamasına özen gösterin. Dış ya da iç kapağın ıslak kalması onarılamaz tahribatlara neden olabilir.

Plaklarınızı tozlu ortamlardan uzak tutun. Mümkünse kapaklı dolaplarda ya da kapanabilir kutularda saklayın. Plaklarınızın bulunduğu ortamı hafifçe vakumlamaktan korkmayın.

Kirli ve küflü kapaklarınızı, daha fazla zararı önlemek için yenileriyle değiştirin. Plaklarınızı sigara içilen, dumanlı ya da yemek pişirilen mekanlarda tutmayın. Duman ve yağ plaklarınıza ve kapağına kolaylıkla yapışabilir. Plaklarınızı yan saklamayın! Her zaman plakların tam dik bir vaziyette bulunmasına özen gösterin.

Plaklarınızı üreticilerin orjinal kılıflarından çıkarın. Bu kılıflar zamanla eğilip büküleceklerdir. Eğilmiş kılıfları yoğun, polietilen ya da asitsiz üretilen kılıflarla değiştirin. Ayrıca Japonya’dan ithal edilen pirinç kağıttan kılıflar da mevcuttur fakat bunlar diğerlerine oranla biraz daha pahalıdır. Sıradan kağıt kılıflar her çıkarış ve yerleştirmede plağınızın yüzeyinde çiziklere neden olacaktır. Naylon kılıflar ise zamanla plağınızla kimyasal tepkimeye girer.

Tüm maddelerde olduğu gibi zaman akıp giderken plaklardaki etkilerini de gösterecektir, fakat siz bu bir kaç küçük püf noktayı uygulayarak plağınızın ömür boyu sizinle olmasını sağlayabilirsiniz.